AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Wywiady - 2006 » FALL OF ECHOES, VISUAL CLIFF, ORPHAN PROJECT - Shane Lankford (2006)
FALL OF ECHOES, VISUAL CLIFF, ORPHAN PROJECT - Shane Lankford (2006)
O rocku, Bogu i black-metalu…

Twórczość Shane Lankford’a nie jest specjalnie znana w Polsce….to błąd, ponieważ projekty, w których macza swoje palce to muzyka najwyższych lotów. Ja okazję do poznania Orphan Project, Visual Cliff czy Fall of Echoes miałem całkiem niedawn, gdy recenzowałem płyty wymienionych zespołów, Mikstura progresywnego rocka, metalu, hard rocka robi wrażenie. Muzyka spodobała mi się na tyle, że postanowiłem nawiązać z Shanem kontakt. Udało się, a efektem naszej korespondencji jest ten wywiad, w którym udowadnia, że grając chrześcijański rock nie trzeba być od razu zaślepionym i nie zauważać niczego poza swoją „misją”….

Witaj Shane, na początku chciałbym Cię prosić o kilka słów na temat swojej twórczości - czy mógłbyś się przedstawić naszym czytelnikom?

Cóż…Śpiewam już gdzieś od 14 lat z okładem. Wszystko, co inspiruje mnie przy tworzeniu muzyki to moje życiowe doświadczenia i wiara w to, by być autentycznym i prawdziwym!! Mam nadzieję, że udaje mi się uzewnętrzniać moje pasje w tym, co śpiewam!W 2003, wraz z Orphan Project, nagrałeś album „Orphan Found”. Czy możemy się spodziewać kontynuacji tego fantastycznego projektu?

Dzięki za komplement, przykro mi to mówić, ale jeżeli Orphan Project nagra jeszcze kolejny album będzie to dla mnie wielka niespodzianka! John i Scott pracują nad solowymi albumami, Tony jest zajęty w swoim studiu nagraniowym, nagrywając kolejne projekty. Tim i Bill wraz ze mną są w zespole Fall of Echoes.Obecnie jesteś skoncentrowany na wspomnianym Fall of Echoes – czy mógłbyś powiedzieć coś więcej o tym zespole?

Nie ma problemu. Fall of Echoes jest zespołem, który powstał z połączenia dwóch kapel… Orphan Project i Visual Cliff! Po prostu Rob (gitarzysta Visual Cliff) dotarł do mnie szukając wokalisty do trzech utworów na jego ostatnim albumie „Freedom Within” (płyta Visual Cliff – przyp. Piotrek). Zgodziłem się zaśpiewać w tych piosenkach, a ponieważ praca układała się bardzo dobrze, postanowiliśmy sformować nowy zespół. Tak powstało Fall of Echoes! Zrealizowaliśmy „Red Tree” (nasz debiutancki album) i obecnie pracujemy nad nowym materiałem.Co Cię inspiruje?

Jeżeli chodzi o wokalistów, kocham Steve'a Perry’ego, Grega X. Volza, Chrisa Cornella, Bono, Jorna Lande, Johna Wettona, Petera Murphy’ego, Steve Walsha, Douga Pinnicka, Daryl Hall’a i Petera Gabriela. Jeżeli chodzi o muzykę, to uwielbiam zespoły i muzyków, którzy wciąż rozwijają swój kunszt i rzemiosło….Kocham U2, Soundgarden, King’s X, Ark, Masterplan i solową twórczość Jorna, Journey, Kansas, Asia, Marillion i nawet Hall & Oates!Dlaczego rock progresywny? Dlaczego właśnie ten gatunek jest Ci tak bliski? Słuchałem Fall of Echoes, Orphan Project i Visual Cliff i w każdym z tych zespołów właśnie prog-rock jest na pierwszym miejscu. Oczywiście są tam słyszalne wpływy hard rocka czy metalu, ale to prog rock jest najwyraźniej słyszalny.

Prog jest innowacyjny i eklektyczny, nie jest łatwy do skategoryzowania. Odkryłem, że dodanie progresywnych dźwięków do muzyki pozwala uniknąć zaszufladkowania. To jednak nie jest do końca mój punkt widzenia – kocham prog, ale dla mnie bycie „progresywnym” równa się z robieniem czegoś najlepie,j jak się potrafi, nie „produkowaniem” dźwięków od matrycy, ale pisaniem tego, co się naprawdę czuje…pozwoleniem w podążaniu muzyce tam, gdzie „ona” chce, a nie tam, gdzie chcą stacje radiowe.Czy masz w planach jakiś album w 2007 roku?

Obecnie z Fall of Echoes pracujemy nad singlem, na którym znajdą się dwa utwory. Mam nadzieję, że ukaże się on w okolicy marca 2007. Pełny album powinien wyjść pod koniec 2007 lub na początku 2008 roku.


Swoją muzykę opisujesz jako chrześcijański rock. Powiedz mi czym jest dla Ciebie Bóg?

Wow, trudne pytanie!! Bóg jest dla mnie wszystkim. Posłał swojego syna na ziemię, by umarł za mnie i moje grzechy! Jezus zmartwychwstał i pokonał śmierć, dzięki czemu zapewnił mi życie wieczne po zakończeniu mojej pracy tutaj! Jego krew na krzyżu była poświęceniem się za grzechy moje i całego świata!! Tak więc, wiesz, Bóg oznacza dla mnie wszystko! Muzyka jest korelacją tekstu/melodii/gry…najlepszą, jaką potrafię…wszystko dla Jego chwały!!Shane, chrześcijański rock/metal nie jest specjalnie popularny (w sumie nie wiem dlaczego?), ale muzyka mu przeciwstawna, czyli black-metal ma wielu fanów na całym świecie. Dlaczego? Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Co sądzisz na temat black-metalu?

Myślę, że agresywność metalu jest czymś, co nie zawsze ułatwia „pozytywny przekaz”, a to chcą robić zespoły grające chrześcijański metal. Myślę, że muzycy powinni pisać to, co czują i nie przejmować się słusznością gatunku czy formą…tak więc, nie powinniśmy się zastanawiać, czy to „Chrześcijański”, czy może „Black”, czy cokolwiek…powinniśmy się raczej martwić tym, czy muzyka jest dobra, czy zła…

Black-metal (przeciwstawność jest prawdą) jest tak popularny, ponieważ wiele osób jest ranionych i chcą ranić innych…on promuje agresywne zachowania….wiele dzieciaków w tej muzyce szuka zaspokojenia swoich pragnień. Ten rodzaj muzyki celuje w agresywne emocje, tak więc łatwo odnajduje cel.

Powiedz mi, co wiesz na temat Polski? Znasz jakieś polskie zespoły?

Przykro mi to mówić, ale nie wiem za dużo na temat Polski….musisz mi pomóc i podać kilka nazw polskich kapel rockowych (już to uczyniłem – przyp. Piotrek).

Jakie zespoły wywarły ostatnimi czasy na tobie największe wrażenie? Jaki rodzaj muzyki lubisz słuchać?

Uwielbiam Keane, Muse, U2, wszystko Jorna Lande. Słucham hard-rocka, melodyjnego rocka, prog-rocka, metalu (choć tego rzadziej), wszystkiego, co jest melodyjne i zorientowane na rockowe dźwięki

Czy lubisz klasyczne progresywne zespoły (wczesny Genesis, Pink Floyd, czy grupy z lat osiemdziesiątych - Marillion, IQ, Pendragon)?

O tak, kocham Pink Floyd, Gabriela – solo, Kansas Yes ery Rabina (nie zabijajcie mnie :))….i zdecydowanie Marillion!!


Jak wyglądają Wasze koncerty? Czy kiedykolwiek grałeś w Europie? Jakie są reakcje fanów?

Nasze koncerty są zawsze pełne energii!! Lubimy zagrać kilka coverów, ale to chyba się zmieni po powstaniu Fall of Echoes. Mięliśmy małe szanse na koncertowanie w Europie, ale mam nadzieję, że wraz z Fall of Echoes uda nam się do tego doprowadzić i zagrać parę gigów!

Na koniec, dziękuję Ci bardzo za poświęcony czas i życzę wszystkiego najlepszego w przyszłości, czy mógłbyś napisać kilka słów do naszych czytelników?

Cóż, dziękuję bardzo za czas, który poświęciliście, żeby przeczytać tych kilka słów. Mam nadzieję, że któregoś dnia uda nam się spotkać na jakimś koncercie….Rozmawiał: Piotr Michalski
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  37,310,574 unikalne wizyty  Top Top