AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Wywiady - 2007 » KAMIŃSKA, JOWITA
KAMIŃSKA, JOWITA
Jak podkreślałem wiele razy, muzyczny biznes to nie tylko same zespoły. Wielu fanów rocka i metalu interesuje się zatem całą otoczką związaną z muzyką.
Jednymi z ważniejszych elementów albumu muzycznego, który jako pierwszy ma kontakt z klientem - to okładka płyty. Bardzo często sama okładka potrafi skutecznie zniechęcić potencjalnego klienta - lub wprost przeciwnie. Muszę się przyznać, że wiele albumów trafiło w moje ręce dzięki "fajnym" okładkom.
Uważam zatem, że nie tylko mnie interesuje kim są twórcy tych "małych arcydzieł".
Tym razem postanowiłem zadać kilka pytań Jowicie Kamińskiej. Twórczością Jowity zainteresowałem się po tym, jak dowiedziałem się, że jest autorką okładki płyty Exodus "Tempo of the damned"... To kolejny dowód, że również Polacy mają sukcesy na tym polu. Zapraszam zatem do przeczytania poniższego wywiadu.


Kim jest prywatnie Jowita Kamińska?

- Zacząłeś od trudnego pytania, haha. Jeśli chodzi o charakter, jest perfekcjonistką, osobą wiedzącą, czego chce i uparcie dążącą do celu, ale niestety często dość leniwą, której przydałoby się trochę więcej samodyscypliny. Jest szczera i bezpośrednia - i tego oczekuje od innych, nienawidzi krętactwa. Nie jest szczególnie towarzyska, ale dla kilku bliskich przyjaciół zrobi wszystko. Jest maniakiem metalu od 19 lat (kurcze, trochę już czasu minęło odkąd miało się 12 lat i usłyszało po raz pierwszy Slayera, haha), ale nie typowym metalowcem, bo nie lubiła i nie lubi przesiadywać w pubach (szczególnie tych zadymionych) i pić alkoholu w ilościach wpływajacych na postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Nie zwraca uwagi na żadne mody, ma własne zdanie i ceni niezależność. Może dlatego tak uwielbia koty - nie tylko czarne, ale magii nie praktykuje (choć niektórzy mają inne zdanie na ten temat ;) ). Urodziła się i mieszkała przez większość lat w Warszawie, potem krótko w Berlinie, ale niedawno przeprowadziła się do małej nadmorskiej miejscowości w Toskanii (środkowo-zachodnie Włochy). A poza tym jest szczęśliwą narzeczoną najwspanialszego mężczyzny pod słońcem. :)

Dlaczego Twoja strona internetowa nie posiada polskiej wersji?

- Przede wszystkim dlatego, że jej zawartość jest przeznaczona głównie do oglądania, a nie do czytania. Poza tym angielski jest najbardziej międzynarodowym językiem, więc nie widzę powodu, żeby tłumaczyć teksty, których nie ma w sumie tak dużo, lub podpisy pod moimi pracami na polski, niemiecki lub włoski. Jednak kilka wywiadów umieściłam tam również w polskiej wersji, ponieważ przeprowadziłam je parę lat temu dla magazynu "Heavy Metal Pages".

Jakich technik stosujesz do tworzenia okładek płyt?

- Używam farb olejnych na zagruntowanym płótnie lub kartonie, chociaż czasem mogę wykonać okładkę ołówkiem lub zupełnie inną techniką (tak było w przypadku "Laws Ov Form" dla Philosopher'a - przygotowałam "antyczną" stronę księgi, używając herbaty, ognia, tuszu i ...krwi ;) ). Jednak po zeskanowaniu każda okładka wymaga kilku godzin pracy retuszerskiej w Photoshopie.

Jaka jest Twoja ulubiona technika?

- Ta, której używam, czyli olejna. Jakoś nigdy nie przekonałam się do akryli. Podczas studiów na ASP uwielbiałam grafikę warsztatową, szczególnie technikę suchej igły i mezzotinty. Niestety teraz nie mam możliwości tworzenia prac w tradycyjnych technikach powielalnych, ponieważ potrzebna jest do tego prasa graficzna. Mam nadzieję, że zbiorę się kiedyś, znajdę i kupię jakąś starą, ale działajacą prasę i będę znów mogła eksperymentować z technikami powielalnymi z użyciem metalowych (tzn. miedzianych) płyt.

Czy wolisz fotografować, czy malować/rysować ?

- Wszystko zależy od tematu i nastroju. Jeśli jestem zainspirowana, szczególnie jeśli światła na scenie są dobre i zespół wie, jak pozować, fotografowanie to duża frajda. Również fotografowanie przyrody i krajobrazów - na mojej stronie nie znajdziesz setek innych zdjęć, ponieważ tematycznie wykraczają trochę poza tytuł "artworks and metal". Jeśli chodzi o szkicowanie i malowanie... to, czy będzie mi się chciało, jest trochę nieprzewidywalne nawet dla mnie samej, to znaczy czasem mogę malować jak w gorączce, przez kilkanaście godzin bez przerwy i czerpać z tego dużą radość, ale czasem czuję jakby w płótnie był umieszczony magnes o takim samym ładunku jak w mojej ręce, haha.

Czy to tajemnica? Czy możesz zdradzić jakiego sprzętu fotograficznego używasz?

- I na tym polu jestem tradycjonalistką, ponieważ używam sprzętu analogowego. Od 2004 fotografuję Canonem EOS 3 z obiektywami Tokiny (28-70, f 2,8) i Soligora (70-210, który jest znacznie gorszy od Tokiny, ale sprawdza się nieźle w ciężkich warunkach oświetleniowych, ponieważ ma przyslonę 2,8 - 4). Do tego kupuję niemal hurtowo klisze Fuji 800 i 1600 ISO (całe szczęście nasza giełda fotograficzna w "Stodole" jeszcze się trzyma, bo jak bym miała kupować negatywy w sklepach, szybko bym zbankrutowała...). Poza tym używam małej "głupawki" Olympusa Mju II ze światłem 2,8 - przydaje się w ekstremalnie ciężkich warunkach, bo mogę używać flasha (do Canona nie dokupiłam lampy błyskowej). Oczywiście myślę o cyfrowej lustrzance, ale na razie bez żadnych konkretów... Po prostu, gdybym chciała kupić cyfrowego Canona tej klasy co EOS 3, musiałabym odlożyc naprawdę dużo kasy, a póki co mój działa doskonale, więc nie planuję zmiany w najbliższej przyszłości.

Czy potrafisz wymienić własne ulubione okładki?

- To nie takie łatwe, bo często się zmienia, ale spróbuję: Philosopher "...And Light", Steelpreacher, Crucified Mortals, Dantesco, Witchburner ("Final Detonation" i "Blood Of Witches"), Redrum, "Tribute to Manilla Road", Attacker, Inspell...

Czy tworząc okładki słuchasz najpierw muzyki, która ma być zilustrowana?

- Tak, zazwyczaj gdy dostaję maila od jakiegoś nieznanego mi dotąd zespołu, sprawdzam ich stronę internetową, żeby dowiedzieć się więcej o nich i posłuchać muzyki. Jeśli nie podają mi linka, Encyclopaedia Metallum (metal-archives.com) jest pierwszą stroną, którą odwiedzam.

Jakich artystów tworzących okładki lubisz/cenisz najbardziej?

- Jest ich całkiem dużo, ale jeśli miałabym wymienić najważniejsze nazwiska: Andreas Marschall, Sebastian Krüger, Wes Benscoter, Michael Whelan, Edward Repka, Marc Sasso, Jan Meininghaus... Poza tym, a może raczej przede wszystkim: Brom, ale niewiele jego prac znalazło się na okładkach płyt (to samo mogę powiedzieć o dwóch innych moich ulubionych artystach: Gigerze i Royo). Cenię ich wszystkich za niesamiowitą wyobraźnię, ale i za technikę. I o ile generalnie nie lubię okładek tworzonych w Photoshopie, tak prawie wszystkie prace autorstwa Travisa Smitha, Joachima Luethke i Mattiasa Norena, uważam za wspaniałe dzieła. Komputer jest tylko narzędziem, więc można łatwo nauczyć się jego obsługi, ale jeśli nie jest się artystą, zazwyczaj rezultaty są mierne i stąd mamy zalew bezpłciowych okładek zmontowanych naprędce w Photoshopie i wyglądających bardzo podobnie do siebie (tanie i szybkie rozwiązanie, ale czy w sumie opłacalne, jeśli płyta ginie w morzu podobnych na półkach sklepowych?).

Jakie są Twoje ulubione kapele rockowe/metalowe?

- Pfffff... To chyba najtrudniejsze pytanie. ;) Jest ich naprawdę dużo, trudno mi wybrać te kilka "naj". OK, od wielu lat SAVATAGE jest w czołówce, obok MERCYFUL FATE / KING DIAMOND (zdecydowanie wolę wcześniejsze płyty, ale King to wciąż pewna instytucja dla mnie), MANILLA ROAD, Venom, Candlemass, Overkill, Omen, Piledriver, Exorcist, Kreator, Sodom, Metallica (do "...And Justice..." - po tej płycie zespół się rozpadł dla mnie), Slayer (do "Divine...", chociaż ostatnia płyta to naprawdę udany powrót), Bulldozer, Hellhammer, Death SS (zanim zaczęli za bardzo eksperymentować, czyli do "Do What..."), Jag Panzer, The Lord Weird Slough Feg, Ironsword, Doomsword, Doctor Butcher, Sanctuary, Nevermore, Artillery, Crimson Glory, Agent Steel, Bathory, Exumer, Trouble (do czwartej płyty), Metal Inquisitor, Attacker, Count Raven, Solitude Aeturnus, Forsaken (Malta), Heathendom, Darkthrone, Overlorde, Iron Cross (US - FL), Deathwish (UK), Cage, Coroner, Warrant (Ger.), Assassin, Steelpreacher, October 31, Deceased (szczególnie ostatnie płyty), Battle Ram, Trinakrius, Old Season, Adramelch, Dark Quarterer, Wotan (Ita.), Iron Angel, Whiplash, Metal Church, Reverend, Lääz Rockit, Battlerage, Premonition, Metal Law, KAT, Thunder Rider, Helstar, Thunderstorm (Ita.), Exciter, Minotaur, Messiah (stare płyty), Blitzkrieg, Sabbat (UK), Gehennah, Witchburner, Root, Bewitched (Swe.), Pentagram (US), Catch 22, Communic, Death, Unleashed, Philosopher, Skyclad, Magö De Oz, Annihilator (niektóre płyty), Hexenhaus, Ulysses Siren, Killingsworth, Desaster, Scepter, Necromantia, Sacred Oath, RAM, Sabaton, Iced Earth (szczególnie stare płyty), Existence (Ger.), Morgana Lefay, Exodus, Forbidden (pierwsze płyty), Destruction, Helloween (3 pierwsze płyty), Iron Maiden, Judas Priest, DIO, Manowar (do "Kings Of Metal"), Running Wild (wczesne płyty)... No, to chyba wystarczy!? ;) Jeśli komuś chce się więcej poczytać, odsyłam do mojej strony (www.jowita-kaminska.com) - pod "About me" jest trochę dłuższa lista. Generalnie większość zespołów z lat '80tych oraz nowych, które pamiętają o korzeniach, nie ważne czy to thrash, heavy, amerykański power, doom, black/thrash, czy death/doom/black...

Czy masz płyty wszystkich zespołów, dla których tworzyłaś okładki? Czy kolekcjonujesz je?

- Jasne, to znaczy mam oczywiście wszystkie płyty z moimi okładkami (egzemplarze autorskie), a poza tym w większości przypadków również pozostałe tytuły z dyskografii tych zespołów.

Co uważasz za swój największy sukces?

- Hmmm... Chyba fakt, ze robię to, o czym marzyłam jako nastolatka i mogę się z tego utrzymać. Ledwo, owszem, bo pieniądze nie są duże, ale wybrałam swoją prawdziwą pasję i wolność nad codzienną pracę w studiu graficznym z wysokimi zarobkami (choć przydało się to kiedyś bardzo na odłożenie kasy na "czarną godzinę"). Jeśli sytuacja mnie przyciśnie, może znów zatrudnię się gdzieś, ale póki co cieszę się z bycia 100% freelancerem.

Co porabiasz "po godzinach" pracy? Jakie jest Twoje hobby oprócz muzyki?

- Moje godziny pracy są bardzo nieuregulowane, więc w tzw. międzyczasie, (zbyt) dużo czasu spędzam przy komputerze - internet jest cholernie wciągający, ale niezbędny również w przypadku mojej pracy, do kontaktu, wyszukiwania informacji... Poza tym bardzo lubię jeździć na rolkach, co powinnam robić znacznie częściej, żeby nie przyrosnąć do krzesła, jak również chodzić po górach (a te są naprawdę piękne w Toskanii). Dawno już nie wyjeżdżałam na żadne geologiczne wyprawy i tęskni mi się za dziobaniem młotkiem w kamieniołomach. Z tych wyjazdów oraz z giełd minerałów mam kilka skrzynek pełnych kamieni (najciekawsza cześć wkrótce zostanie odpowiednio wyeksponowana na półkach). Mam też nadzieję, ze kiedyś znajdę trochę czasu i więcej niż trochę pieniędzy na nurkowanie (scuba-diving). Ale moje hobby to przede wszystkim muzyka i wszystko to, co z nią związane, czyli oprócz kolekcjonowania płyt, wyjazdy na festiwale (takie jak Keep It True, Headbangers Open Air, Up The Hammers, Swordbrothers, Play It Loud) i koncerty, co praktykuję często z moim najlepszym przyjacielem - moim narzeczonym, który dzieli ze mną wiele pasji. :) Spotykanie się z przyjaciółmi niestety jest trochę utrudnione, ponieważ większość mieszka w innych krajach, głównie w Niemczech i Polsce, więc w przerwach pomiędzy spotkaniami na wspomnianych festiwalach oraz podczas odwiedzin w Polsce pozostaje internet do utrzymywania kontaktów.

Serdzecznie dziękuję za poświęcony czas - i życzę wielu sukcesów
Piospy
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  35,101,216 unikalne wizyty  Top Top