AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - E » EGOISTIC - SuperEgo (2015 self-released)
EGOISTIC - SuperEgo (2015 self-released)
01. Manifest Sztuki Napędzanej Niedostatkiem
02. Na Raz!
03. SuperEgo
04. (Just Leave Them) Little Space
05. Without Your CompanySkład:
Szymon Priebe (wokal, gitara)
Przemek Kiełpiński (gitara)
Maciej Kudalski (bas)
Michał Kośmider (perkusja)EPka „SuperEgo” to takie trochę nietypowe wydawnictwo EGOISTIC, zawierające pięć utworów, skomponowanych w latach 2012-2015, które głównie ze względów stylistycznych, ale też i tekstowych nie mogły się znaleźć na żadnym z regularnych krążków grupy. Zarys kompozycji, jakie trafiły na ten minialbum, pojawił się w trakcie komponowania materiału na na „Sacramental Devotion”. Wówczas panowie napisali kilka utworów, które nie mogły znaleźć się na wspomnianej płycie, gdyż nie dało się ich powiązać szykowanym właśnie konceptem. Po prostu nie pasowały doń, ale okazały się na tyle dobre i dopracowane, aby nie przeleżały w szufladzie. Szymon Priebe, lider formacji, zadbał jednak o to, aby i to nietypowe wydawnictwo posiadało jakiś konkretny temat przewodni. Stąd część utworów (dokładnie trzy z pięciu) dotyka kwestii świadomości i tożsamości artysty w dzisiejszym świecie. Szymon na profilu facebookowym zespołu tak wypowiadał się o omawianym materiale: Wbrew temu, co może się wydawać, nasza ostatnia EPka „SuperEgo” nie wyznacza nowego kierunku w naszej twórczości, lecz raczej zamyka pewien okres stylistyczny. Większość utworów na „Sacramental Devotion” mimo, że nie było już w składzie Natalii, została skomponowana z myślą o rozbudowanych partiach klawiszowych. Obecnie całkowicie zrezygnowaliśmy z tego instrumentu, co na pewno będzie się dało usłyszeć na nadchodzącej płycie. Siłą rzeczy zmianie musiało ulec brzmienie Egoistic.

Muzyka formacji stała się przede wszystkim cięższa. Pierwsze trzy utwory, zaśpiewane w rodzimym języku (kolejny ciekawy eksperyment Szymona), osadzone zostały w thrashowej stylistyce, z lekką (naprawdę malutką) domieszką groove’a. Co takiego ładnie je zespala? Zwarte, stylowe – naprawdę mocne, fajne, rasowe riffowanie. Niejeden stricte thrashowy band mógłby pozazdrościć Przemkowi i Szymonowi siły gitarowego ataku. Nic dziwnego, zważywszy na treść kompozycji… Szymon wyrzuca z siebie z istną furią swoje żale, pretensje do świata, nie przebierając w środkach (nie brak wulgaryzmów). To – jak to ładnie wokalista ujął w wywiadzie – taki jego… „wylew frustracji”.

Zatrzymajmy się na chwilę przy kompozycjach. Znakomite, zacinające, masywne, ciężkie riffy wprowadzają w utrzymany w niespiesznym tempie niezły „Manifest Sztuki Napędzanej Niedostatkiem”, który wyróżnia się trochę udziwnionymi (momentami przesterowanymi?) wokalami. Szymon generalnie krzyczy, gitary tną równo, pod koniec dochodzi ciekawy pogłos... Znacznie korzystniej prezentuje się zróżnicowany pod względem tempa, miarowy, kroczący „Na Raz!” z sunącymi gitarami. W tym kawałku wykrzyczane partie ustępują miejsca czystemu śpiewowi... Uwagę zwracają dwa znakomite, choć niezbyt długie sola. Po pierwszym kompozycja nabiera mocy, gęstnieje i przyspiesza. Podniosła końcówka dodaje nagraniu jeszcze tylko kolorytu. „SuperEgo” otwiera kapitalny riff Szymona, po czym kawałek stylowo, w jednostajnym tempie (niczym obładowany pociąg towarowy) sunie... To taki power/thrashowy numer z zaangażowanymi partiami wokalnymi. W tych ostrzejszych fragmentach słychać chóralne śpiewy, jednak baczniejszą uwagę przykuwają rewelacyjne, czyste wokale. Muszę przyznać, bardzo zgrabnie wyszedł chłopakom ten nie za szybki, galopujący, całkiem chwytliwy numer, zwieńczony soczystym solem.

Dwa ostatnie nagrania wyraźnie odstają od trzech pierwszych. Ale najwyraźniej zasłużyły na to, by zostały zarejestrowane i wydane… „(Just Leave Them) Little Space” to niezbyt długa, acz interesująca kompozycja instrumentalna, w której swoje piętno odcisnął muzyk prog-rockowej Alheny, Piotr Kowalski (nagrywał z grupą „Sacramental Devotion”). To jego prezent dla Egoistic. Partia pianina po thrashowych riffach szokuje... Utwór bardzo ładnie się rozwija, płynie wręcz, wiele w nim delikatności i piękna... Nie jest to jednak taka nieśmiała przymiarka zespołu do bardziej prog-rockowego grania, jakie być może usłyszymy na kolejnej EPce, ale miłe urozmaicenie, poza tym może służyć zespołowi jako intro na koncerty. Instrumental płynnie przechodzi w kolejny kawałek. Nie będę ukrywał, że podoba mi się wieńczący minialbum „Without Your Company”, bardzo elegancki, żwawy, chwytliwy, stricte heavymetalowy numer, przeforsowany przez duet: Michał Kośmider (perkusja) - Przemek Kiełpiński (gitara). Gościnnie piękną gitarową solówkę zagrał w nim Arek Kaczmarek (Chainsaw/LFG/FACTOR 8).

„SuperEgo” ukazuje nieco inne – niż to znane z koncept albumów – oblicze Szymona i jego kamandy, nie mniej intrygujące, zadziorne i trochę zawadiackie. Tym materiałem muzycy Egoistic pokazali, że drzemią w nich niezmierzone pokłady energii, że doskonale odnajdują się jako twórcy i wykonawcy w różnych, jakże odmiennych stylistykach, a swymi zróżnicowanymi pomysłami spokojnie mogą obdzielić niejeden album... Niby tylko ciekawostka, ale warta poznania. Płytkę można nabyć bezpośrednio u zespołu. Polecam i zachęcam.

8/10
Tomasz Woźniak


EGOISTIC @ FACEBOOK

**********
EGOISTIC w publikacjach Agencji Metal Mundus:


- recenzja płyty "No Sleep" na stronie Metal Mundus - LINK
- recenzja płyty "Sacramental Devotion" na stronie Metal Mundus - LINK
- recenzja płyty "SuperEgo" na stronie Metal Mundus - LINK
- recenzja płyty "Critical Negative" na stronie Metal Mundus - LINK

- wywiad z Szymonem Priebe i Michałem Kośmiderem w magazynie Metal Up! #3 - LINK
- wywiad z zespołem Egoistic na kanale Agencji Metal Mundus na YouTube - LINK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  36,992,286 unikalne wizyty  Top Top