AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje książek - B » Będziesz smażyć się w piekle
Będziesz smażyć się w piekle

Poza czytaniem tak zwanej poważnej literatury, zawsze z wielką chęcią sięgałem po ten jej rodzaj, który przez lata uznawany był za coś pośledniejszego. Bo opowiedzenie historii (bez względu na jej powagę) w wersji rysunkowej i z „chmurkami” nie tylko nie było wstanie oddać jakiejkolwiek powagi, mało tego - mogło zakrawać na kpinę. Na szczęście od ładnych paru lat komiks urósł do rangi sztuki, stał się ważnym medium, które w specyficzny, ale wartościowy sposób potrafi przekazać emocje i idee, opowiedzieć historie z historii i poruszyć bieżące sprawy.

Wśród polskich rysowników zawsze wyróżniał się jeden, Krzysztof Owedyk, publikujący pod ksywą Prosiak mocne treściowo i rysunkowo teksty, dotyczące w znacznej mierze naszej obyczajowości, współczesnego społeczeństwa (aczkolwiek – oczywiście – nie tylko). Prosiak to człowiek, który zawsze był też przeciwko, tak przeciwko ustrojowi, jak i przede wszystkim przeciwko głupocie. Chociaż kojarzony jest raczej ze związków z kontrkulturą punkową, to w 2016 roku do sprzedaży trafiło ostatnie jak dotychczas duże dzieło Prosiaka, poświęcone tym razem… metalowi. Od chwili, gdy usłyszałem o wydaniu tej książki, zbierałem kasę i czekałem aż wreszcie trafi w moje ręce. Trochę mi zeszło, ale w końcu ją mam. I przyznaję, połknąłem ją w jeden wieczór, i zaraz po jej zakończeniu miałem ochotę sięgnąć po nią raz jeszcze!

Bohaterem komiksu jest gitarzysta Tarantul, młody człowiek, młody mąż i ojciec małej, ale bardzo rozgarniętej dziewczynki Gabi. Tarantul jest idealistą, wielkim fanem metalu, mającym nadzieję na zrobienie kariery w zawodzie muzyka. I nagle pojawia się przed nim „okazja”. Przybywa na przesłuchanie do święcącej wielkie triumfy zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju grupy Deathstar, której lideruje bardzo asertywny, przekonany o swojej wyjątkowości Lord Solo. Lider kapeli, wspólnie z cwanym menedżerem Satanisławem – co tu kryć – tak skutecznie wykorzystują pozostałych muzyków, by wszelkie korzyści materialne i splendor przypadły w udziale wyłącznie Lordowi Solo. Znamy to? Cóż…

Przykładów opisujących zarówno te dobre strony (prawdziwe zaangażowanie muzyków w grę, poświęcanie jej wielu innych stron życia – w przypadku komiksu dotyczy to zarówno wchodzącego w ten świat Tarantula, jak i dwóch starszych wiekiem i stażem muzyków: perkusisty Dworfa i basisty Bogeya ) oraz złe (wykorzystywanie, chamstwo, rozbujałe ego) tak zwanego środowiska metalowców jest od groma. Znajdziemy tam wszystkie odcienie bycia metalowcem, różne „rodzaje” metalowców, ale też jedno, czego nie dało się pominąć wielką miłość fanów i muzyków do tej muzyki.

Nie będę opisywał szczegółów opowieści, żeby nie pozbawiać czytelników radości czytania (aczkolwiek opis rzeczywistości wcale do radosnych nie należy), powiem tylko, że – jak w każdym środowisku – tak i w tym są ludzie i „taborety”, są ludzie mądrzy i głupi, dobrzy i źli, jest sztuka i bylejakość. Jak to w życiu.

O kresce Prosiaka nie ma co pisać, bo jest dobrze znana, rysunki są świetne, niezwykle ekspresyjne, znakomicie oddające charakter każdej postaci, znajomość środowiska pierwszorzędna, każdy miłośnik metalu znajdzie tu bardzo dużo wciśniętych między główną opowieść ciekawostek związanych z metalowym światkiem. Mnie oczywiście najbardziej poruszyły opisy festiwalu Headbangers Open Air… Jednego z moich ulubionych festiwali, którego Metal Mundus ma zaszczyt być patronem medialnym. Scena na zapadłej niemieckiej wsi, w „szopie obok składziku drewna”, a na niej „poroża, koło od wozu, krowie skóry”, czyli wszystko „czego potrzeby, aby grać country”. I do tego jeszcze same stare kapele, w których skład wchodzą „zapomniani, zramolali, łysiejący nieudacznicy z wąsami, których młodzi nie słuchają, bo nie znają, a ci, którzy znali, zapomnieli, bo mają już sklerozę” (wszystko to słowa Lorda Solo) w pełni oddają miejsce, klimat i graną tam muzykę. Oczywiście ja – w przeciwieństwie do Lorda - uwielbiam ten festiwal, ale nie da się ukryć, że opis jest znakomity. Zresztą nie tylko tego festiwalu!

Rzecz zarówno dla miłośników komiksów, jak i – a właściwie - przede wszystkim dla metalowców. Może niektórym z nich otworzy oczy na pewne sprawy związane z „naszym światkiem”. Książka godna polecenia, zatem szczerze ją polecam!

Ray

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  35,100,684 unikalne wizyty  Top Top