AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - E » EDGUY - Monuments (2017 Nuclear Blast)
EDGUY - Monuments (2017 Nuclear Blast)
CD1
01. Ravenblack
02. Wrestle the Devil
03. Open Sesame
04. Landmarks
05. The Mountaineer
06. 9-2-9
07. Defenders of the Crown
08. Save Me
09. The Piper Never Dies
10. Lavatory Love Machine
11. King of Fools
12. Superheroes
13. Love Tyger
14. Ministry of Saints
15. Tears of Mandrake

CD2
01. Mysteria
02. Vain Glory Opera
03. Rock of Cashel
04. Judas at the Opera
05. Holy Water
06. Spooks in the Attic
07. Babylon
08. The Eternal Wayfarer
09. Out of Control
10. Land of the Miracle
11. Key to My Fate
12. Space Police
13. Reborn in the Waste

DVD
01. Mysteria
02. Under the Moon
03. Navigator
04. Wake Up the King
05. Land of the Miracle
06. Lavatory Love Machine
07. Vain Glory Opera
08. Fallen Angels
09. The Piper Never Dies
10. Babylon
11. King of Fools
12. Chalice of Agony (Avantasia cover)
13. Tears of the Mandrake
14. Out of Control

Wideoklipy
01. Love Tyger
02. Robin Hood
03. Two Out of Seven
04. Ministry of Saints
05. Superheroes
06. Lavatory Love Machine
07. King of Fools
08. All the Clowns
Skład:
Tobias Sammet – wokal, klawisze
Jens Ludwig – gitara prowadząca, wokal wspierający
Dirk Sauer – gitara rytmiczna, wokal wspierający
Tobias Exxel – gitara basowa, wokal wspierający
Felix Bohnke – perkusjaMam problem z kompilacjami. Trudno pozbyć się wrażenia, że tworzone są tylko po to, by wyciągnąć nieco grosza z głębokich kieszeni fanów. Są jednak takie osoby, którym jestem w stanie to wybaczyć. Jedną z nich jest Tobias Sammet - prawdziwy wizjoner niemieckiego power metalu. Twórca dwóch odnoszących sukcesy zespołów: EDGUYA oraz AVANTASII. Podszedłem więc do "Monuments" z dużą rezerwą, ale i ciekawością, Sammet nie należy bowiem do grona muzyków, którzy w swojej twórczości są przewidywalni.

Przed oficjalną premierą albumu zespół udostępnił do odsłuchu dwa utwory, po których odczucia miałem co najwyżej mieszane. Pierwszym z nich był "Ravenblack", który brzmiał po prostu jak odrzut z sesji nagraniowej do "Ghostlights" Avantasii. Drugi z kolei to "Wrestle the Devil" - hardrockowy, koncertowy numer o konstrukcji prostej jak - nie przymierzając - budowa cepa.

Początek był więc trudny, ale dalej szło już tylko ku lepszemu. Warto wspomnieć, że na kompilacji znalazło się pięć zupełnie nowych utworów, co nie jest składankowym standardem. W mojej ocenie trzy pozostałe numery prezentują się o wiele lepiej. „Open Sesame” mógłby znaleźć się na hitowym „Hellfire Club”, za to „Landmarks” i „The Mountaineer” przypominają nawet nieco starsze czasy, do których Sammett niestety niezbyt chętnie wraca.

Dalsza część kompilacji to subiektywny wybór utworów Edguya, dość przekrojowy, choć zaskoczyło mnie to, że nie znalazło się miejsce na ani jeden numer z „Kingdom of Madness”. Ten album (pierwszy oficjalny), choć brzmiał okropnie, miał też kilka naprawdę interesujących momentów. Tak to jednak jest ze składankami – jednym wybór będzie odpowiadał, innym nie. Na osłodę dostajemy więc dysk DVD z zapisem koncertu nagranego w czasie trwania trasy promującej „Hellfire Club” oraz kilka wideoklipów.

Dla oddanych fanów Edguy przygotował jeszcze jedną, ostatnią już, niespodziankę – niepublikowany nigdy wcześniej utwór „Reborn in the Waste”. Cóż, jeśli o mnie chodzi, mógł takim pozostać.

Mam problem z kompilacjami, zwłaszcza takimi. Edguy zastosował bardzo sprytne zagranie z umieszczeniem na płycie pięciu premierowych kompozycji. Nie jest to co prawda nowy album studyjny, ale niezły kompromis pomiędzy zwykłą składanką, a całkiem świeżym materiałem. Należy się więc za to duży plus. Przy całej mojej niechęci do składanek stawiam więc „Monuments” notę 7,5 – jest to w końcu wydawnictwo napakowane zawartością aż po brzegi. Jeśli więc ktoś lubuje się w tego typu muzycznych podsumowaniach, śmiało może dopisać sobie jedno oczko.

Jeszcze jedno: z powodu błędu na jednym z etapów produkcji, „Monuments” dotarło do sklepów z odwrotnie opisanymi płytami – zawartość CD1 znajduje się na CD2 i vice versa. Ponadto naklejka na opakowaniu głosi, że mija 20 lat działalności Edguya, podczas gdy w rzeczywistości upłynęło już ćwierć wieku. Ot, ciekawostka, ale komuś może się przydać.


7.5/10
Sylwester


EDGUY @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  36,991,771 unikalne wizyty  Top Top