AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Relacje - 2017 » 2017.02.24 - SABATON, Accept, Twilight Force
2017.02.24 - SABATON, Accept, Twilight Force


24.02.2017 roku Finlandia ponownie była pod szwedzkimi panowaniem. Wszystko za sprawą power metalowego zespołu SABATON, który wraz z niemieckim ACCEPT oraz TWILIGHT FORCE, zagrał tego wieczora koncert w ramach trasy "The Last Tour".

Wieczór rozpoczął nieznany mi zupełnie zespół TWILIGHT FORCE. Chłopaków spotkałam tuż przed ich wyjściem na scenę i muszę przyznać, że zaczęłam się zastanawiać, co nas czeka…
Zespół, podobnie jak headliner tej trasy, pochodzi ze szwedzkiego Falun. Wygląda na to, że niewielkie miasto położone w historycznej krainie Dalarna jest nie tylko zagłębiem rudy, ale i świetnych zespołów.

Jeśli jesteście zmęczeni szarą rzeczywistością i chcielibyście na chwilę przenieść się do baśniowej krainy, obowiązkowo powinniście udać się na występ tego adventure metalowego zespołu! Nagle, ze skutej lodem, mroźnej Finlandii przenieśliśmy się na skąpaną słońcem zieloną łąkę, gdzie radośnie tańczą elfy, fruwają kolorowe motyle, a każdy z mieszkańców tej magicznej krainy posiada smoka, który może go zabrać w najodleglejsze zakątki świata.

Twilight Force swym 40-minutowym występem, podczas którego zagrał sześć utworów z dwóch dotychczas wydanych albumów "Tales of Ancient Prophecies" (2014) oraz "Heroes of Mighty Magic" (2016), doskonale rozgrzał nielicznie jeszcze zgromadzoną publiczność. Wokalista zespołu – Chrileon zadbał o to, aby publiczność dobrze się bawiła, a gitarzysta Lynd w międzyczasie czarował gitarowymi solówkami.

Śmiało mogę powiedzieć, że Twilight Force to najlepszy opener, jaki do tej pory widziałam! Wszyscy, którzy podczas ich występu postanowili napić się piwa w jednym z licznych barów w hali miejscowego klubu hokejowego, powinni żałować.


Po krótkiej przerwie na scenie pojawiła się legenda niemieckiego heavy metalu – ACCEPT. Występ tego zespołu to raj dla każdego fotografa! Cudowne światła i efekty specjalne, które tworzyły oprawę całego koncertu, pozwoliły każdemu z nas na zrobienie wielu wspaniałych zdjęć.

Niemcy swój występ zaczęli od mocnego uderzenia w postaci "Stampede", a publiczność, która była w szampańskim nastroju po występie Twilight Force, od samego początku żywiołowo reagowała (choć w przypadku fińskiej publiczności pojęcie to ogranicza się do lekkiego kiwania głową i bujania się – nie zawsze – w takt muzyki) podczas całego występu.

Wolf Hoffmann standardowo hipnotyzował publiczność swymi gitarowymi solówkami, a Mark Tornillo dał publiczności szansę zaprezentowania umiejętności wokalnych podczas doskonale wszystkim znanego utworu "Princess of the Down". Oglądając ten jakże energiczny występ, miało się wrażenie, że dla ACCEPT, który rozpoczął swoją przygodę z heavy metalem w latach sześćdziesiątych, czas po prostu się zatrzymał.

ACCEPT swój godzinny występ zakończył hitem "Balls to the Wall", który świetnie wszystkich nastroił przed występem Sabaton.


Helsińska hala hokejowa powoli zaczęła się napełniać i po dwóch jakże rozgrzewających występach, wszyscy w napięciu oczekiwali na gwiazdę wieczoru.

Standardowo, występ Szwedów rozpoczął się od intro legendarnego coveru "In The Army Now" Status Quo. Uwierzcie, każdy z fotografów poczuł się, jakby został zwerbowany w wojskowe szeregi. Zobligowani byliśmy do stawienia się w odpowiednim miejscu o określonej porze. A kiedy zostaliśmy wprowadzeni do pitu dla fotografów, mieliśmy wrażenie, że zostaliśmy postawieni przed plutonem egzekucyjnym, a w przypadku wykonania jakiegokolwiek ruchu, lufy czołgu “prowadzonego” przez Hannesa Van Dhala – wystrzelą. Z racji tego, że występ Sabaton obfituje w efekty pirotechniczne, ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy wyjść poza niewidzialną linię wyznaczoną przez pracowników ochrony.

Koncert rozpoczął się na dobre od utworu "Ghost Division". Potem przyszedł czas na kawałek z najnowszego krążka "The Last Stand" - "Sparta". Joakim Brodén pojawił się na scenie w stroju hoplita, a za jego plecami trzech spartańskich wojowników mierzyło w nas włóczniami. Podczas tego utworu po raz kolejny mogliśmy na scenie zobaczyć Chrileona i Aerendira z Twilight Force, którzy wcielili się w role wojowników.

Lider zespołu poprosił o gorące przywitanie nowego gitarzysty – Tommy’ego Johanssona, dla którego był to pierwszy występ w Finlandii. Wezwał Tommy’ego do zaprezentowania swych umiejętności w gitarowym solo. Niestety, coś poszło nie tak i Joakim wykrzyczał w stronę zakłopotanego Tommy’ego: “Vitun mulkku!”, co po fińsku oznacza nic innego, jak “pierdolony kutas”. Tommy z ciekawością zapytał, co znaczą wykrzyczane przez lidera Sabaton słowa, na co ten odparł, że “mulkku” to “na zdrowie” po fińsku. Nowy gitarzysta zespołu z radością wykrzyczał w stronę publiczności: “So guys, mulkku!”, na co publiczność wybuchnęła gromkim śmiechem. Żartom tego wieczora nie było końca, wiadomo – Sabaton to zespół, który dba nie tylko o wspaniałą oprawę muzyczną, ale i dobrą atmosferę podczas swoich koncertów.

Przyszedł też czas na chwilę wyciszenia i refleksji podczas akustycznej wersji "The Final Solution". Halę spowiła ciemność, a publiczność rozjaśniła ją tysiącem świateł z latarek telefonów i zapalniczek. Po chwili oddechu zespół powrócił z mocnym uderzeniem w postaci utworu "Soldier Of 3 Armies", opowiadającym o fińskim żołnierzu Laurim Törni, czym wprowadził fińską publiczność w euforię.

Oczywiście nie mogło zabraknąć kultowego przeboju "Primo Victoria", który wraz z utworami "Talvisota" (z fińskiego “Wojna Zimowa”) oraz "Shiroyama" zespół zagrał na bis. Ten niesamowity spektakl zakończył kawałek "To Hell and Back", pochodzący z albumu "Heroes".

Publiczność pośpiesznie opuszczała halę hokejową, gdyż wielu zgromadzonych wybierało się na koncert fińskiego Battle Beast, który zaledwie kilka dni wcześniej wydał swój czwarty album. Ja w oczekiwaniu na autobus w ten mroźny, zimowy wieczór marzyłam o tym, aby jakiś smok zabrał mnie ponownie to tej bajkowej krainy, do której na chwilę przeniósł nas Twilight Force.

Justyna KLOREK

Setlista SABATON:

Utwory z taśmy:
- In the Army Now
- The March to War
01. Ghost Division
02. Sparta
03. Blood of Bannockburn
04. Swedish Pagans
05. The Last Stand
06. Carolus Rex
07. Union (Slopes of St. Benedict)
Utwór z taśmy: Diary of an Unknown Soldier
08. The Lost Battalion
09. White Death
Utwór z taśmy: Dominium Maris Baltici
10. The Lion From the North
11. The Final Solution (Acoustic)
12. Soldier of 3 Armies
13. Night Witches
14. Winged Hussars
Bis:
15. Primo Victoria
16. Shiroyama
17. Talvisota
18. To Hell and Back
Utwory z taśmy:
- Dead Soldier's Waltz
- Masters of the World

Setlista ACCEPT:

01. Stampede
02. Stalingrad
03. Restless and Wild
04. London Leatherboys
05. Final Journey
06. Princess of the Dawn
07. Fast as a Shark
08. Metal Heart
09. Teutonic Terror
10. Balls to the Wall
11. Outro

Setlista TWILIGHT FORCE:

Intro
01. Battle of Arcane Might
02. To the Stars
03. Riders of the Dawn
04. Flight of the Sapphire Dragon
05. Enchanted Dragon of Wisdom
06. The Power of the Ancient Force

Więcej zdjęć z koncertu w galerii Metal Mundus - LINK.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  35,100,498 unikalne wizyty  Top Top