AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - B » BASEMENT - Promo 2009 (2009 self-released)
BASEMENT - Promo 2009 (2009 self-released)
01. Dum Spiro Spero
02. Qital
03. Układ
04. Łowca
05. KorporacjaSkład:
Adam Lachendro (wokal, gitara)
Rafał Bartosik (gitara)
Jarosław Mista (bas)
Tomasz Osiński (perkusja)Dawno, dawno temu, gdym jeszcze pacholęciem był, na przełomie lat 80-tych i 90-tych działał na polskiej scenie podziemnej death metalowy Azazel. W 1993 roku kapela się rozpadła. I oto po piętnastu latach trzech muzyków z Azazela powraca z nowymi siłami, nową nazwą i zupełnie nową muzyką. Ale nie spodziewajcie się tu death metalu. BASEMENT odcina się od swojej przeszłości i prezentuje nam zgoła odmienne granie.

Promo 2009 to pięć utworów utrzymanych w nowoczesnej metalowej stylistyce. Ciężko jednym słowem określić, co gra Basement i za to zespołowi należą się brawa. Jest tu na pewno thrash, jest groove i jednak są death metalowe echa (choćby w pierwszym "Dum Spiro Spero"). Dużym plusem są polskie teksty. W rodzimym ciężkim graniu bardzo rzadkie, więc jest się z czego cieszyć. Tym bardziej, że teksty są naprawdę całkiem niezłe. Jest i coś o islamskich fundamentalistach ("Qital"), jak i o niszczącej żądzy pieniądza ("Korporacja"). Zarzuty mam tylko do wyśpiewującego te teksty wokalisty. Słuchałem tej płytki wielokrotnie, licząc, że z czasem przekonam się do wokalu Adama, ale nic z tego. Za każdym razem mam to samo wrażenie, że Adam bardzo się męczy podczas śpiewu i wokale brzmią naprawdę kiepsko. Może to tylko ja mam z tym problem, nie wiem, dlatego najlepiej, gdy każdy sobie sam wyrobi opinię.

Jeśli jeszcze do czegoś mam pretensje, to do brzmienia. W sumie nazwa zespołu od razu sugeruje, że będzie piwnicznie i garażowo. Wiem, że to tylko demo i niektórym zespołom brudne brzmienie pomaga, niestety Basement do nich nie należy i dużo by im dał porządny sound. Tutaj jest różnie, czasami sola są prawie niesłyszalne (jak w "Qital"). Gdy jednak pominiemy brzmienie, a przyjrzymy się samej strukturze kawałków, to muszę powiedzieć, że jest naprawdę dobrze. Słychać, że mamy do czynienia z ludźmi, którzy trochę już grają i wiedzą, co chcą przekazać.

Podsumowując: ciekawy debiut i na pewno będę miał ich na oku. Liczę też, że wokalista zmieni manierę, albo ja zmienię swoje nastawienie, hehe.


6/10
Maciek Rojewski


BASEMENT @ FACEBOOK

Recenzja ukazała się 20.03.2009
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  37,310,892 unikalne wizyty  Top Top