AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - B » BASEMENT - Basement (2010 self-released)
BASEMENT - Basement (2010 self-released)
01. Inkwizycja
02. Dum Spiro Spero
03. Nie wiem
04. Nie!
05. Łowca
06. Tak jak chcesz
07. Qital
08. 10.4.10
09. Ja i Ty
10. Uk
13. Basement
Skład:
Rafał Bartosik (gitara)
Tomasz Osiński (perkusja)
Adam Lachendro (gitara, wokal)
Jarosław Miśta (bas)Będziński BASEMENT powraca, wreszcie z pełnym albumem. Demo z zeszłego roku było całkiem niezłe, choć jeszcze niedopracowane i z dość paskudnym brzmieniem. Teraz przygotowali płytę, którą wydali ostatecznie sami, bo nikt się tym materiałem nie zainteresował. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że jedyne, co pozostaje młodym kapelom (młodym stażem, bo panowie z Basement to wcale nie młodzież!) to wydanie płyty samodzielnie i liczenie na łut szczęścia.

W porównaniu z demówką, zmieniło się wiele. Przede wszystkim brzmienie - ten gitarowy atak w "Inkwizycji" wyrwał mnie z krzesła. Nareszcie, tak ten zespół powinien brzmieć od zawsze. W końcu jest potężnie, jest mięsiście, jest po męsku. Wszystkie utwory z demówki zostały nagrane ponownie i dopiero teraz można poznać ich prawdziwą siłę, brawo. Ależ tu świetnie wszystko współgra, posłuchajcie, jak gitary gadają w "Tak jak chcesz". Do tego wokalista, Adam Lachendro, śpiewa lepiej niż poprzednio. Jego głos jest pewniejszy, ciekawszy, mocniejszy. Owszem, do ideału jeszcze daleko, ale doceniam pracę.

Muzycznie wciąż poruszamy się w tych samych rejonach - nowoczesne metalowe granie, ale z ukłonem w stronę przeszłości. Na pewno usłyszycie tu groove spod znaku Machine Head, czy Pantery, ale natkniecie się też na jak najbardziej deathowe fragmenty („Dum Spiro Spero”, „Nie!”), czy typowo thrashowe zagrywki. Zespół zarówno daje solidnie do pieca, jak i potrafi postawić na ciężar, jak choćby w "Nie wiem", gdzie wokal zalatuje nieco Lipą z Illusion.

Basement wciąż trzyma się polskich tekstów, co zasługuje na słowa uznania. Ich tematyka nie jest zbyt wesoła: psychopaci, polityka, gwałty, terroryzm, żądza pieniądza. Jest nawet tekst o katastrofie samolotu prezydenckiego. Tak Basement widzi rzeczywistość i tak ją opisuje: w sposób prosty, szczery i bez owijania w bawełnę.

Otrzymaliśmy naprawdę dobry album. Cieszy, że zespół się rozwinął od poprzedniego materiału. Jak widać, rodzime ciężkie granie, wciąż może być ciekawe i warto się nim bliżej zainteresować. Przyczepię się tylko do długości płyty. Ja skróciłbym go do 40 minut, wtedy byłaby petarda, a tak to trochę męczy pod koniec. Aczkolwiek, to oczywiście moja subiektywna opinia. Poza tym, będę chwalił: konkretny materiał, konkretne teksty, muzyka dla prawdziwych facetów, bez opieprzania się. Album można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze, a sama płyta jest świetnie wydana - gruba książeczka na dobrym papierze ze wszystkimi tekstami, niezła oprawa graficzna, zachęcam.

7.5/10
Maciek Rojewski


BASEMENT @ FACEBOOK

Recenzja ukazała się 14.12.2010
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  37,310,582 unikalne wizyty  Top Top