AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - E » ELVARON - Ghost Of A Blood Tie (2016 FantaiZic)
ELVARON - Ghost Of A Blood Tie (2016 FantaiZic)
01. The Journey Within
02. Silent Windows
03. A Price To pay
04. From A Brother To A Shadow
05. No Town of Mine
06. Run Away In Fright
07. Distant Shores
08. The Man Who Wears My FaceSkład:
Matthieu Morand (wokal, gitara)
Shuguang Li (klawisze)
Julien Skorka (bas)
Frèdéric Renaut (perkusja)Prog rocka, czy prog metalu uczę się słuchać od kilku lat. W czasach tak zwanej młodości nie rozumiałem, jak można zniszczyć fajną melodię, szybkie tempo utworu, prosty gitarowy riff jakimiś dziwactwami, połamanym rytmem, wokalizami bez melodii itd. Muzyka miała być łatwa, prosta, przyjemna w odbiorze. Mogły być ballady, mogły być ostre, szybkie kawałki, najważniejsze było, żeby dało się ich słuchać…

Sporo czasu musiało upłynąć, żebym zaczął doceniać tę „porąbaną i pokręconą” muzykę. Zaczęło się od lekkiego jazzu i przyjaźniejszych odmian prog rocka, potem mogłem zagłębiać się w coraz trudniejsze rejony. I odkrywać to, czego wcześniej odkryć nie chciałem. Bo tak naprawdę, to nie muzyka jest trudna, to my nie chcemy dać sobie szansy, by spojrzeć na nią inaczej, by posłuchać jej nie tylko dla zabawy, ale by zagłębić się w nią, dać się jej ponieść, a przy okazji docenić niebywały kunszt wykonujących ją muzyków.

Ten przydługi wstęp napisałem nie bez powodu, albowiem trafiła w moje ręce niezwykle intrygująca płyta. Przyszła z Francji (cieszy mnie ogromnie, że tak daleko strona Metal Mundus też jest oglądana), nie pamiętam już, czy została wysłana przez sam zespół, czy wydawcę. Najważniejsze, że przyszła, bo sprawiła mi wiele prawdziwej radości.

Grupa Elvaron powstała w 1993 roku i do chwili obecnej dorobiła się pięciu dużych krążków. Ten nowy, zatytułowany „Ghost Of A Blood Tie” powstał po dość długiej przerwie, jaką zrobił sobie zespół po wydaniu poprzedniego albumu. „Gravitation Control System” powstał bowiem w 2007 roku. Fani grupy musieli zatem dość długo czekać na nowy album zespołu.

Ale warto było czekać, bo – w mojej opinii – ten nowy krążek to prawdziwy majstersztyk. Ilością zmian tempa, melodii, ozdobników, solówek, fantastycznych aranżacji, jakie znajdują się na tym albumie, można spokojnie obdarzyć kilka różnych płyt. Takiego skomasowania wymienionych składników, do których należałoby oczywiście dołączyć wokale i wokalizy, chórki, klawiszowe tła i perfekcyjne partie sekcji rytmicznej, nie słyszałem dość dawno. Podczas pierwszego lub nieuważnego słuchania, ta ilość przytłacza, w pewnym momencie aż drażni, aż chciałoby się krzyknąć: dość! uspokójcie się, uspokójcie tę muzykę, uprośćcie ją! Ale tak może się zdarzyć tylko podczas pierwszego słuchania. Może, ale nie musi. Kiedy jednak poddamy się jej, kiedy poświęcimy jej czas (tylko jej!), to nas zauroczy, to ją nie tylko polubimy, ale pokochamy.

Muzyka nie jest łatwa, ale i treść przekazana za jej pomocą też wcale do łatwych nie należy. Nad tekstami nie pracował zespół, a pani Mélanie Fazi, francuska pisarka, autorka książek z kręgu fantastyki i fantasy. Tym razem jednak opowieść wydaje się być bardziej przyziemna. Z tego, co rozumiem, jest to opowieść o powrocie jej bohatera do miejsc (w rzeczywistości) i lat (we wspomnieniach) młodości. Przy czym nie jest to powrót miły, albowiem przypomina mu jego zmarłego brata. Miejsca, w których kiedyś bywali razem, teraz – bez obecności brata u boku - są już całkiem inne.

Artyści starają się oddać muzyką wspomnienia, wrażenia, ból, smutek bohatera, dlatego tak duże się dzieje na tym albumie. Jest spokojnie i melancholijnie, jest ostro i gwałtownie, dokładnie tak różnorodnie, jak różnorodne są wrażenia bohatera opowiadania. Dobrze jest wgryźć się w słowa, bo łatwiej rozumiemy, dlaczego akurat tak zagrana została dana partia. Ale równie dobrze można zamknąć oczy i stworzyć swoją własną opowieść. A słowo daję, że muzyka Elvaron pobudzi wyobraźnię każdego miłośnika dobrej muzyki.

Zachęcam gorąco do posłuchania tego krążka.

10/10
Ray

ELVARON

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  36,991,772 unikalne wizyty  Top Top