AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - D » DEFYING - Nexus Artificial (2014, self-released)
DEFYING - Nexus Artificial (2014, self-released)
01. Demiourgós 02:19
02. Newborn Sun 09:36
03. Portraits 07:32
04. Prayers 05:50
05. Mismatch 05:16
06. Imitation 07:10
07. Ningma 00:44
08. Anaesthesia 04:24
09. Suppression 06:13
10. Ab originis 00:54SKŁAD:

Piotr Stępiński (wokal, gitara)
Rafał Warniełło (gitara)
Paweł Siemaszko (bas)
Tomasz Semeniuk (perkusja, sample)Setki już razy pisałem, że czego, jak czego, ale muzyki metalowej w naszym kraju wstydzić się nie musimy. Owszem – jak w każdym kraju – jest sporo średnich zespołów, powtarzających ograne patenty, lub po prostu nie radzących sobie technicznie, ale mamy też taką masę znakomitych zespołów, że inni z ich „cudownymi” kapelami mogą się schować. Szkoda tylko, że mamy tak biedny kraj, że znakomici, muzycy i kompozytorzy wciąż muszą klepać biedę.

Zacząłem od pochwał i stęków, ale nie mogłem inaczej. Albowiem od ładnych paru tygodni słucham płyty „Nexus Artificial” i nie mogę zarówno wyjść z podziwu, jak dobrą płytę przygotował taki młody zespół. Z drugiej strony boleję wielce, że taki dobry, młody zespół, z taką ciekawą, znakomitą płytą będzie walczył o „resztki z pańskiego stołu”, wegetując w naszym przecudnym kraju.

Pochodzący z Olsztyna zespół Defying określa swoją muzykę progresywnym metalem i pozwolę się w stu procentach zgodzić z zespołem. Myliłby się jednak ktoś, kto liczy, że – poza technicznymi łamańcami - na krążku nie znajdzie miłych melodii, albo że spotka się z operującym cudnym głosem wokalistą. Bo na to nie ma co liczyć w przypadku tej kapeli. Zamiast rasowego progowego wokalisty dostajemy przerażające dźwięki wydobywające się z gardła Piotra. Dźwięki znane z muzyki kapel black i death. Ale o ile klimatu black metalowego można się jeszcze doszukać w muzyce grupy, to deathu też tu raczej nie ma. Za to najprościej można by pokusić się o określenie muzyki grupy jako doom metalowej. Właśnie z racji wokalu, tempa większości numerów, oraz specyficznego klimatu, wyjątkowej pozaziemskiej aury.

Kompozycje są długie, raczej wolne, nastrojowe. Ale nie jednostajne, o nie! Bo dzieje się w nich tyle, że trudno zliczyć i wymienić. Nie wiem, czy sam zespół zliczyłby godziny, które musiał poświęcić na stworzenie, rozbudowanie, urozmaicenie tych kompozycji. Bo czegóż tam nie ma?! Nie wiem! Jest chyba wszystko. I co najważniejsze to „stechnicyzowanie” nie wpływa wcale na melodie, nie wpływa na nastrój tych kompozycji.

„Nexus Artificial” zawiera po prostu znakomitą muzykę, zagraną w perfekcyjny sposób. Zawiera muzykę o jakiejś niewyobrażalnie magicznej sile, muzykę z jakąś tajemnicą. Fantastyczną, doomowo – progresywną muzykę metalową.

9/10
Ray

DEFYING

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  37,310,235 unikalne wizyty  Top Top