AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - H » HÄIVE - Saimaata ei sanoilla selitä ep (2010 Northern Silence Productions)
HÄIVE - Saimaata ei sanoilla selitä ep (2010 Northern Silence Productions)

01. I
02. II
03. III
SKŁAD:

J. "Varjosielu" Väätäinen - gitara, bas, perkusja, kannele*, drumla**

*kannel – odmiana fińskiego kantele, ludowy szarpany instrument muzyczny o 30 strunach na płaskim korpusie rezonansowym w kształcie trapezu.
**drumla (harfa szczękowa) – ludowy instrument muzyczny z grupy idiofonów szarpanych.Haive to twór stworzony przez niejakiego Varjosielu, pod takim pseudonimem ukrywa się mózg i jedyny muzyk całego projektu. Zespół wywodzi się z nurtu folk/black metalowego, lecz na owym wydawnictwie niewiele z black’u można uświadczyć, bliżej tym razem jest do eksperymentowania i folk metalowej stylistyki. Jak sam twórca wspomina, płyta jest inspirowana i poświęcona sieci jezior w Finlandii zwanych Saimaa.

Płyta to zaledwie mini album, zawierający trzy bezimienne, instrumentalne i rozbudowane kompozycje. Rozbudowane to dobre słowo, choć każdy z utworów posiada strukturę metalową, gitary i perkusja są rdzeniem kompozycji, to klimat i atmosferę tworzą fińskie instrumenty ludowe. Utwory wręcz wypełnione są „przeszkadzajkami”, jak flety, drumla, kantale i kilkoma innymi nieznanymi z nazwy.

Tempo jest wolne, gitarowe melodie płynnie przechodzą w dźwięki fletów i piszczałek, perkusja dodaje jednak siły i mocy całości. Gitara prowadząca i rytmiczna odtwarzają nieskomplikowane i powtarzające się melodie. Gdy nagle cichną, cała energia gdzieś się ulatnia, a subtelne dźwięki kannele pozwalają na chwilową zadumę i wchłonięcie atmosfery kraju tysiąca jezior. Nie można jednak zarzucić, że metalu jest jak na lekarstwo, jest on istotnym składnikiem każdej kompozycji.

Zawsze byłem pod wrażeniem muzyków, którzy samemu tworzą i komponują albumy. Najpierw w głowie rodzi się koncept, potem następuje systematyczne nagrywanie partii poszczególnych instrumentów, aby w końcu połączyć wszystko w jedną, spójną całość.

8/10

Fenrir

HAIVE

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  37,004,450 unikalne wizyty  Top Top