AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Wywiady - 2007 » TURBO - Tomasz Struszczyk
TURBO - Tomasz Struszczyk
img src="http://img256.imageshack.us/img256/7659/struszczykpo3.jpg" align=left>Dopiero co metalowy światek obiegła informacja, że Tomasz Struszczyk, znany z Pathology został nowym głosem Turbo. Zespół zagrał z Tomkiem koncert, po któym nastąpiła decyzja o jego przyjęciu w miejsce Grzegorza Kupczyka. Jak fan Turbo - postanowiłem zadać Tomkowi kilka pytań - mam nadzieję, że poniższa rozmowa zainteresuje wszystkich fanów zespołu...
Po twoim koncercie z Turbo - jeszcze jako kandydatem - na stronie zespołu napisano, że wokalista zostanie ogłoszony po wakacjach... a tu fik - minęły niespełna dwa tygodnie i jesteś oficjalnym nowym głosem TURBO. Jak to się stało, że zespół przyspieszył decyzję?

To bardziej pytanie do kolegów zespołu niż do mnie... O wyborze wokalisty po wakacjach napisano przed koncertem w Bielsku-Białej. Po koncercie nie było już takiej informacji. Wiem że bardzo duże znaczenie dla zespołu miało to jak zachowam się podczas koncertu - chłopakom zależało na tym żeby nowy wokalista był dynamiczny i miał dobry kontakt z publicznością. Przed występem znali mnie tylko z prób i o ile mieli już jakieś zdanie na temat mojego śpiewu to kompletnie nie wiedzieli jak zachowam się na scenie. Z tego pewnie też wynikała ich obawa przed tym występem. Okazało się, że czuliśmy się razem dobrze na scenie, odzew publiczności też był bardzo pozytywny. Po koncercie panowała w zespole bardzo dobra atmosfera, wszyscy byli bardzo zadowoleni i może to ostatecznie zdecydowało o podjęciu przyspieszonej decyzji.

Jak wyglądał etap przesłuchań? Mniemam, że na początku zespół po wysłuchaniu nadesłanych materiałów - zaprosił pewną grupę wokalistów na przesłuchania - powiedzmy - finałowe... Czy wiesz kto był Twoją konkurencją w ścisłej czołówce?

Przesłuchania odbywały się indywidualnie, więc nie miałem okazji spotkać się z innymi kandydatami. Wiedziałem tylko, że zespół przesłuchuje jeszcze innych wokalistów. W rozmowie telefonicznej Wojtek poprosił mnie o przygotowanie kilku utworów i tak zrobiłem. Jednak fanem Turbo byłem od lat dzieciństwa więc ogólnie byłem zaznajomiony z twórczością zespołu i okazało się, że możemy pograć sobie znacznie dłużej.

Czy długo przygotowywałeś się do bielskiego koncertu? Jakie są Twoje wrażenie z pierwszego gigu z grupą Turbo?

Materiał przygotowywałem "na sucho" w Łodzi około dwóch tygodni. Słuchałem, śpiewałem. Jak powiedziałem już wcześniej twórczość zespołu znałem, więc miałem ułatwione zadanie. Potem były próby z zespołem, na których ostatecznie wszystko razem zagrało. Dzięki próbom nabrałem większej pewności siebie przed występem, bo poczułem się dobrze w tym repertuarze. Jeżeli chodzi o wrażenia z występu to przede wszystkim tak jak cały zespół bardzo obawiałem się reakcji fanów. Myślę, że sam jako fan Turbo na koncercie nie byłbym zachwycony brakiem
na scenie legendarnego głosu Turbo Grzegorza Kupczyka. Reakcja fanów była dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem i bardzo dobrze wpłynęła na mnie na tym koncercie. Po występie niemal nie było na mnie suchego kawałka odzieży. To zdecydowanie najbardziej wyczerpujący fizycznie koncert w moim życiu. Dałem z siebie wszystko, ale było warto, bo czułem, że publiczność w zamian za to też się nie oszczędzała. Na pewno będę pamiętał ten koncert do końca życia.

Jakie jest Twoje doświadczenie na scenie muzycznej? Czy śpiewałeś jeszcze w innych kapelach oprócz Pathology?

Początki mojego muzykowania sięgają jeszcze edukacji w bełchatowskim Technikum Energetycznym, gdzie wspólnie z kolegami z klasy zaliczyliśmy pierwsze wspólne występy w szkolnej auli. Później były pierwsze nagrania i występy z bełchatowskim zespołem Earthquake. Był to materiał głównie coverowy, ale pojawiły się też dwie nasze autorskie kompozycje. W końcu rozpoczęła się długa (nadal bełchatowska) przygoda z zespołem Szymon B. Pierwsze audycje
w radio, koncerty, nagrania (demo). Kiedy wyjechałem do Łodzi na studia nadal pracowałem z zespołem Szymon B. ale zacząłem poznawać też muzyczną Łódź. Po kilku projektach, które nie zaowocowały trwałą współpracą poznałem chłopaków z Pathology i wtedy tak naprawdę zaczęło się śpiewanie heavy metalowe. Z Pathology zarejestrowaliśmy materiał demo i sporo koncertowaliśmy w różnych zacnych miejscach naszego kraju. Później rozpocząłem współpracę z drugim metalowym łódzkim zespołem: Flashback. Zrobiliśmy nawet kiedyś cover - Szalony Ikar ... ale z tego co pamiętam nigdy nie wykonaliśmy go na żywo, bo nastąpiła przerwa w naszej współpracy. Zespołów jak widać nigdy nie brakowało co miało duży wpływ na rozwój mojego śpiewu.

Czy twój wakat w Turbo oznacza, że rezygnujesz z Pathology, czy zamierzasz udzielać się w dwóch grupach?

Obecnie poza Turbo śpiewam nadal z Pathology, które po dużych perturbacjach personalnych powoli wraca do siebie, jak również ze wspomnianą grupą Flashback, która jest aktualnie w pełni sprawna koncertowo. Nie mam w planach zakończenia współpracy z żadną z tych kapel.

W jakim repertuarze Turbo czujesz się najlepiej - które kawałki najbardziej Ci pasują.

Najlepiej czuję się śpiewając utwory z pierwszych (trzech) i ostatnich (dwóch) płyt Turbo. Na pewno duży wpływ na to ma fakt, że pozostałe płyty znacznie słabiej znam, niektóre nawet wcale. Nie wyobrażam sobie żebym był w stanie zaśpiewać tak jak w oryginale zaśpiewane są utwory na Ostatnim Wojowniku. Ale jak wiemy współcześnie Grzegorz Kupczyk Ostatniego Wojownika śpiewał w konwencji Kawalerii Szatana. Myślę więc, że wokalnie będę się czuł bardzo dobrze w dowolnym repertuarze Turbo.

Czy nie obawiasz się ciągłych porównań do Grześka Kupczyka?

Ludzie uwielbiają porównywać dowolne zespoły do dowolnych innych zespołów często zestawiając porównania, których nigdy w życiu bym się nie spodziewał. Zdaję sobie więc sprawę, że nieuniknione będzie odnoszenie się do mojego śpiewania w nawiązaniu do Grzegorza Kupczyka, tym bardziej, że obaj śpiewamy w tej samej - heavy metalowej konwencji. Jeżeli ludzie będą mnie porównywać do mojego poprzednika, to mogę się jedynie cieszyć ponieważ jest on znakomitym wokalistą i niewątpliwie jednym z moich idoli. Mam jednocześnie nadzieję, że jakiekolwiek porównania nie staną się dla kogokolwiek kluczowym elementem postrzegania mojej osoby.

Czy w starych kawałkach Turbo zamierzasz śpiewać "po swojemu", czy "pod Kupczyka"? Czy planujesz wprowadzić jakieś rewolucje w aranżacjach linii wokalnych?

Tak jak wspomniałem śpiewam w tej samej - heavy metalowej - konwencji co Grzegorz Kupczyk siłą rzeczy istniejące utwory Turbo będą brzmiały wokalnie podobnie. Myślę że rewolucje w liniach melodycznych byłyby przejawem braku szacunku zarówno dla fanów, którzy te utwory znają i kochają, jak i brakiem szacunku dla ich znakomitych kompozytorów. Pojawią się na pewno drobne zmiany ponieważ będę śpiewał we właściwy dla siebie sposób, jednak nie ma mowy o żadnych rewolucjach. Wyjątkiem byłoby zamierzone przearanżowanie utworów na potrzeby jakiegoś specjalnego koncertu bądź nagrania, wtedy bardzo chętnie pobawiłbym się także wokalnie. Bardzo lubię jak wykonawcy zaskakują swoich fanów nowym spojrzeniem na swoje stare utwory jak choćby robi to Sting, a także Turbo na swojej akustycznej płycie koncertowej.

Czy są już jakieś plany koncertowe, abyś mógł pokazać się jako wokalista Turbo jeszcze przed wejściem do studia?

W tym temacie nie jestem jeszcze zbyt dobrze zorientowany, wiem jedynie, że zespół Turbo zgłoszony jest do występu na tegorocznym Przystanku Woodstock, jednak tu poczekać jeszcze należy na decyzję organizatorów. O żadnych innych potwierdzonych planach koncertowych nic mi nie wiadomo ale mam nadzieję, że wkrótce się takie pojawią.

Czy rozmawialiście już w zespole o komponowaniu materiału? Czy będziesz również autorem tekstów na nowym albumie Turbo?

Z rozmów z zespołem podczas prób wynika, że będę autorem tekstów na najnowszej płycie. Jeżeli chodzi o komponowanie materiału jeszcze nie wiem jak to będzie wyglądało ale myślę że dowiem się w najbliższym czasie.

Jak wygląda Wasz terminarz? Czy pracujecie intensywnie na próbach – czy może robicie sobie wakacje przed przystąpieniem do pracy?

Jestem na tyle "świeżym" członkiem zespołu, że trudno mi się wypowiadać na temat systemu pracy, ponieważ zwyczajnie jeszcze go nie poznałem. Wiem że pierwsze pomysły na nowy materiał już są i będą w najbliższym czasie rozwijane. Niestety trudno mi powiedzieć cokolwiek więcej na ten temat.

To pytanie należało zadać na początku, ale chciałem zacząć od aktualności ;)
Zatem - wprawdzie na końcu - ale wcale nie mniej ważne od innych pytań.
Opowiedz co nieco o sobie - kim jesteś prywatnie? Jakie jest Twoje hobby (oprócz muzyki)?


Muzyka zajmuje mi zdecydowaną większość wolnego czasu poza pracą. Pracuję bo oczywiście potrzebuję źródła utrzymania a patrząc na polskie realia, jeżeli chodzi o rynek muzyczny, nie podejrzewam, żebym był w stanie żyć z takiej muzyki jakiej tworzeniem jestem zainteresowany. Poza muzyką uwielbiam fotografię i to mógłbym nazwać swoim hobby.

Jakiej muzyki słuchasz na co dzień... Możesz wymienić 5 swoich ulubionych albumów?

Słucham głównie muzyki metalowej ze szczególnym wskazaniem na metal progresywny. Lubię jednak także muzykę niemetalową (Sting, Peter Gabriel Pink Floyd ....). Najlepszym koncertem na jakim byłem okazał się (parę dni temu) genialny występ Tori Amos w Warszawie. Lubię przede wszystkim muzykę przemyślaną, świadomą i złożoną wykonywaną przez kompetentnych muzyków. Jeżeli chodzi o pięć ulubionych
płyt... Nie jest nigdy łatwo wybrać ze swojej płytoteki tak wąskie przedstawicielstwo, ale jeżeli bym musiał to wybrałbym (kolejność przypadkowa bo nie potrafiłbym uszeregować):

Fates Warning - "A Pleasant Shade of Gray"
Beyond Twilight - "The Devil's HAll of Fame"
Ark - "Burn the Sun"
Pain of Salvation - "BE"
Queensryche - "Promised Land"

Ekipa Metal Mundus życzy Ci wiele sukcesów z zespołem Turbo - i mamy nadzieję, ze niebawem spotkamy się na trasie koncertowej.

Dziękuję serdecznie za rozmowę i również z nadzieją oczekuję kolejnych koncertów Turbo.Piotr Spyra "Piospy"

zdjęcia pochodzą ze stron: www.pathology.art.pl i www.turbo.art.pl
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,538,618 unikalne wizyty  Top Top