AGENCJA METAL MUNDUS











Nawigacja
Artykuły » Recenzje - U » U.D.O. - Steelfactory (2018 AFM Records)
U.D.O. - Steelfactory (2018 AFM Records)
01. Tongue Reaper
02. Make the Move
03. Keeper of my Soul
04. In the Heat of the Night
05. Raise the Game
06. Blood on Fire
07. Rising High
08. Hungry and Angry
09. One Heart One Soul
10. A Bite of Evil
11. Eraser
12. Rose in the Desert
13. The Way



Skład:
Udo Dirkschneider (wokal)
Andrey Smirnov (gitara)
Fitty Wienhold (bas)
Sven Dirkschneider (perkusja)



Niezmordowany Udo DIRKSCHNEIDER, o głosie niczym wiertarka udarowa ledwie skończył długą i wyczerpującą trasę, na której wykonywał klasyki grupy Accept - grupy, której wokalistą był w sumie przez ponad 15 lat, a już na rynku mamy świeżutką płytę formacji UDO zatytułowaną „Steelfactory”. Nie wiem, jak On to robi, facet ma prawie 70 lat i nie zwalnia ani na moment. W Polsce mężczyźni w jego wieku marzą, co najwyżej, o wyjeździe do Ciechocinka, tymczasem Udo nie przejmuje się tym, że opuszczają go kolejni muzycy (ostatnio wieloletni basista Fitty Wienhold), tylko dobiera sobie kolejnych i ciągnie ten metalowy wózek. Co ważne, utrzymując bardzo dobrą formę.

Trzeba bowiem przyznać, że najnowsza porcja metalu wprost z fabryki stali, to kawał świetnie skomponowanego i zagranego tradycyjnego metalu. Muzycy nie silą się na nowoczesność, nagrali kilkanaście klasycznie brzmiących, melodyjnych numerów, po przesłuchaniu których wśród fanów znów rozgorzeje dyskusja, ile jest zawartości cukru w cukrze, czyli klasycznego Accept w muzyce UDO. Tym razem zdecydowanie dużo... ”Steelfactory”, to jakby mrugnięcie okiem do Wolfa Hoffmanna i powiedzenie „zobacz Stary, potrafię nagrać album, który jest zdecydowanie bliżej klasyków, jak „Metal Heart”, czy „Russian Roulette” niż Ty...”. I muszę Wam przyznać, że coś w tym jest...

Kapitalną robotę na płycie wykonał gitarzysta Andrey Smirnov, którego partie gitarowe i solówki wynoszą „Steelfactory” ponad wiele innych albumów UDO, proponując słuchaczowi mnóstwo oddechu od typowego, nieco topornego grania znanego z wcześniejszych płyt. Warto też wspomnieć o wkładzie kompozycyjnym byłego perkusisty Accept i gitarzysty UDO, Stefana Kaufmanna. Zatem do rzeczy...

Rozpoczyna się bardzo dobrze, rozpędzony „Tongue Reaper”, obdarzony odpowiednią porcją melodii, ale i zadziornym refrenem doskonale wprowadza w nastrój. Po czym przeżywamy jakby podróż w czasie. „Make the Move”, to bardzo zgrabne nawiązanie do riffu „Living for Tonite”, niemal na pograniczu plagiatu, ale spokojnie, to kapitalny przebojowy numer, w którym warto zwrócić uwagę na świetne zagrywki gitarowe Smirnova. Kapela Dirkschneidera ma jednak zdecydowanie własną tożsamość, o czym świadczy kolejny numer „Keeper of My Soul”. Mroczny, wzbogacony kapitalnymi akustycznymi gitarami, czaruje transowym refrenem. Właściwie każdy numer na płycie zaskakuje czymś odmiennym. „In the Heat of the Night”, to niemal balladowa zwrotka z pobrzmiewającymi akustykami i genialny, przestrzenny refren z pięknymi gitarami. Po czym klasyczny gitarowy riff rozpoczyna, niby typowy w refrenie „Raise the Game”. Jednak i w tym utworze są niespodzianki, jak orientalne klimaty i uwaga... deklamujący zwrotkę wokalista!

Mocnym ciosem jest też „Blood on Fire”. Tutaj spokojna, akustyczna zwrotka pięknie kontrastuje z mocnym i ciekawie rozwiązanym refrenem, a w połowie utworu niespodzianka ...”La Cumparsita”, fragment cholera już wie, czy argentyńskiego, czy urugwajskiego klasycznego tanga z 1919 roku. To tak à propos mrugnięcia okiem do Wolfa Hoffmanna... Kolejny rozpędzony i mega melodyjny „Rising High” to kawałek, który będzie z pewnością rządził na koncertach. Świetny refren! Podobnie rozpędzony jest „Eraser” z fajną zagrywką gitarową w zwrotce. Jednak to jeszcze nie koniec niespodzianek. „One Heart One Soul”, coś w rodzaju hymnu metalowego, kawałek, do którego zespół nakręcił teledysk z przekazem. Podoba mi się też bardzo „A Bite of Evil” rozpoczynający się śmiechem wokalisty, który przywołał w mojej wyobraźni obraz dziadka Udo siedzącego w fotelu i przeglądającego rodzinne fotografie... trochę mnie poniosło...sam numer świetny, a „dziadek” Udo daje z siebie wszystko! Jeśli do tego dodać „Rose in the Desert”, kolejny atmosferyczny, nośny i po prostu świetny numer wychodzi na to, że płyta nie ma słabych punktów.

A, przepraszam, pominąłem jeden numer. „Hungry and Angry”, to jedyny, moim zdaniem wypełniacz na płycie. Płycie, która trwa niemal godzinę. Przepraszam ponownie, pominąłem jeszcze jeden numer. Najlepszy! Wieńcząca płytę refleksyjna ballada „The Way”, to rzecz unikatowa w twórczości UDO. Piękna muzyka i mądry tekst. Bajka!

Cóż można powiedzieć po przesłuchaniu „Steelfactory”. Udo, Ty jesteś unikatowy jak ta róża na pustyni, Twój głos jest jak ta skała w morzu, chropowaty, jednakowoż muzyka, jak ona piękna!

9/10
Tomek (Kazek) Kazimierczak


U.D.O. @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
**FATHER MERRIN / CLEGANE
- split

**THRONEUM
- Deathcult Conspiracy

- Midnight Curse
**THE HYPOTHESIS
- Illusion Now

**DECAYED
- Of Fire And Evil

**KALIDIA
- The Frozen Throne

**NONAMEN
- Interior's Weather

**MYOPIC
- Myopic

**U.D.O.
- Steelfactory

**PROPHETS OF THE APOCALYPSE
- War Metal

**BEAST IN BLACK
- Berserker

**ILDRA
- Edelland

**DIRTRED
- Transmissions From Below


więcej recenzji
*** DORMANT DISSIDENT **


*** MARTYRDOOM
*** GRIN
*** WATCH OUT STAMPEDE
*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
***GOMOR
+ Penerra
- New York/ Łódź

***DIAMOND HEAD
+ Blinding Sparks
+ Internal Quiet
- Hydrozagadka/ Warszawa

***POWERWOLF
+ Amaranthe
+ Kissin' Dynamite
- Progresja/ Warszawa

*** PRIMAL FEAR
+ RIOT V
+ Existance
- Nova Chmelnice/ Praga

*** VADER
+ MARDUK
+ Arkona
+ Insidius
- Progresja/ Warszawa

*** Uwolnić Muzykę VII
- Środa Śląska

*** Headbangers Open Air 2018
- Brande-Hörnerkirchen/ Niemcy

*** IRON MAIDEN
+ Killswitch Engage
- Waldbühne/ Berlin

*** Rock&Rose Fest 2018
+ Exumer
+ Decapitated
+ Wolf Spider
+ Alastor
- Leash Eye
- Totem
- Kutno

*** MARDUK
+ Infernal War
+ Arkona
- U Bazyla/ Poznań

*** SEPULTURA
+ Obscura
+ Goatwhore
+ Fit For An Autopsy
- Proxima/ Warszawa

*** FURIA
+ Thaw
+ Sacrilegium
+ Licho
- Progresja/ Warszawa

*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa

*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  32,687,667 unikalne wizyty  Top Top