AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - S » SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Smutnice (2018 Redblack Productions)
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Smutnice (2018 Redblack Productions)
01. Ten, který ukoval Slunce
02. Kdo z nás je víc
03. Synečku
04. Ptakoprav
05. Malověrná
06. Za nevěstou
07. Tichý zpěv
08. BezbřežiSkład:
Hana Jadová (wokal)
Gabriela Povraznikova (skrzypce)
Pavel "Hrnec" Hrnčíř (wokal)
Radek Hajda (gitara)
Stanislaw Pavlík (bas)
Michal "Siki" Sýkora (wiolonczela)
Michal Milták (perkusja)Być może narażę się miłośnikom folk metalu, być może moja opinia nie spodoba się też zespołowi, ale trudno. Otrzymuję muzykę właśnie po to, by wyrazić swoja opinię, subiektywną opinię, która wcale nie musi się zgadzać z opinią innych. A moja opinia w sprawie tej płyty jest następująca: szkoda, że jest to płyta metalowa... Cóż, może dla niektórych fanów metalu będzie to opinia wręcz szokująca. Ale naprawdę uważam, że ta muzyka i to wykonanie bez metalowych dodatków byłoby fajniejsze.

Bo mówcie, co chcecie, ale to, co zrobił zespół na tej płycie, to coś naprawdę bardzo dobrego, a już wykonanie po prostu rewelacyjne. Znakomicie dobrane i zagrane partie instrumentów ludowych, ze szczególnym uwzględnieniem cymbałów i fujarki. Jest ich dużo, dobrze są nagłośnione, a do tego odgrywają (myślę tu głównie o cymbałach) niezwykle istotną rolę w budowaniu kompozycji i nastroju danego utworu. A dziewczyny śpiewają tak, że nic, tylko ściągać czapki z głów! I to bez względu na to, czy śpiewają pojedynczo, czy też w duecie. I bez względu na to, czy to śpiewają dwie panie, czy też nałożone głosy, to trzeba przyznać, że te duety wyszły wprost koncertowo. Zachęcam zwłaszcza do posłuchania utworu "Za nevestou", w którym panie śpiewają białym głosem, co robi u nas folkowy zespół Tulia.

Oczywiście muzyka zaproponowana przez grupę jest muzyką folkową, a nie ludową, jakkolwiek głupio by to nie zabrzmiało. To takie trochę sztuczne rozróżnienie, a do tego, biorąc pod uwagę znaczenie słowa "folk", można pomyśleć, że mówimy o tym samym. U nas przyjęło się jednak dzielić tę muzykę na dwie oddzielne kategorie. Ludowa oznacza muzykę graną przez naturszczyków i w sposób, jakiego nauczyli się od swoich przodków. To nie muzyka źródeł, to same źródła muzyki. Tutejsze, prawdziwe. Muzyka folkowa to już muzyka przetworzona, która czerpie ze źródeł, ale dostosowana jest do obecnych potrzeb i możliwości odbiorców. Jest ładniejsza, grzeczniejsza, bardziej wyszlifowana. Ale to też wcale nie oznacza, że gorsza. Jest po prostu inna. I tę właśnie muzykę czeski zespół wykonuje wręcz brawurowo. Z wielkim znawstwem i na wielkim luzie. Słucha się jej naprawdę bardzo dobrze.

Dołożenie do folkowych kompozycji metalowego sztafażu może pomóc tej muzyce dotrzeć do pewnego, być może szerszego grona odbiorców, z drugiej zaś ogranicza możliwość dotarcia do miłośników "klasycznego" folku. I tak źle, i tak niedobrze. Ja byłbym za tym, że by zespół odstawił metal i skupił się na graniu folkowym, bo robi to tak świetnie, i tak wciągająco, i z taką energią, że metalowe naddatki wcale nie są jej potrzebne. Ale decyzja należy do grupy. Bo to, co zrobili broni się, bo słucha się tego dobrze i w tej zmetalizowanej wersji, aczkolwiek... zresztą, zostawmy. Wszak wszystko jest kwestią gustu.

Zachęcam gorąco do sięgnięcia po tę płytę. Bardzo jestem ciekaw, czy ktoś zgodzi się ze mną, czy wręcz przeciwnie, uzna, że metal dodaje tej muzyce skrzydeł.

8/10
Ray


SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,996,253 unikalne wizyty  Top Top