AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - C » COMATOSE VIGIL A.K. - Evangelium Nihil (2018 Non Serviam Records)
COMATOSE VIGIL A.K. - Evangelium Nihil (2018 Non Serviam Records)
01. Evangelium Nihil
02. Comatose Vigil
03. Deua Sterilis
04.The Day Heaven FellSkład:
A.K. iEzor (wokal)
D. Unsaved (gitara, bas, klawisze)
J. Devos (perkusja)Dobrze wiadomo, że po napisaniu paru recenzji, recenzent zaczyna się powtarzać. O ile jeszcze na początku swojej działalności wyszukuje nowych słów i nowych skojarzeń, to po pewnym czasie, choćby nie wiem, jak się starał, zbiór wykorzystywanych słów przestaje się powiększać, a jeśli ulega jakimkolwiek zmianom, to są to zmiany niewielkie, delikatne, wręcz niezauważalne. Kiedy pisze się o określonych gatunkach muzyki, liczba używanych słów ogranicza się jeszcze bardziej. Najtrudniej jest zaś pisać o takich gatunkach, które same właściwie się nie zmieniają, bo po prostu nie mogą się zanadto zmienić, albowiem utraciłyby swoją specyfikę. Tak jest np. w przypadku funeral doom metalu.

Nie pierwszy już raz zastanawiam się, co można napisać o takiej muzyce, bo przecież włączając płytę od razu wiemy, czego się można spodziewać. Zespoły, czy poszczególne płyty różnią się drobnymi niuansami, które zazwyczaj decydują o odbiorze danego krążka. Czasami zmiany polegają na obniżaniu lub podwyższaniu stroju gitar, na zastosowaniu określonych, bardziej lub mniej melodyjnych wokaliz, na samych głosach wokalistów (śpiew czysty, growl itp.), wreszcie na dołączaniu do charakterystycznych dla tej muzyki ciężkich, walcowatych riffów, jakichś sampli, jakichś ozdóbek, które powodują, że da się odróżnić daną płytę od innych.

Rosyjski zespół COMATOSE VIGIL A.K. też znalazł dla siebie takie ozdobniki, a są nimi m.in. elementy zaczerpnięte z liturgii prawosławnej. Przy czym od razu muszę dodać, że muzycy nie próbują jej naśladować, przerabiać, czy z niej kpić. Absolutnie nie, wykorzystują tylko od czasu do czasu pewne drobne elementy nastroju, schematów, specyficznej atmosfery liturgii, włączając je w swoje ciężkie, potężne, walcowate kompozycje. Na atmosferę i specyfikę tej muzyki wpływają też "klawiszowe" chóry (te akurat brzmią bardziej łacińsko, jak zaczerpnięte z oratoriów). Bo przecież ta muzyka opiera się właśnie na klimacie, na aurze, na atmosferze. Jeśli uda się połączyć obydwa te elementy - ciężar metalu z atmosferą, jeśli uda się w tej jednostajnej i na dłuższą metę nudnej (dla większości słuchaczy) muzyce stworzyć wyjątkową, niezwykłą atmosferę, niepowtarzalny klimat, który powoduje, że zapominamy o całym świecie, że wpadamy w rodzaj transu, to znaczy, że zespół zrobił dobrą rzecz.

Według mnie Rosjanom ta sztuka się udała. Te cztery, rozwleczone do granic przyzwoitości numery wciągają na tyle mocno, że nawet nie zauważamy, że słuchaliśmy tej monotonii przez ponad godzinę. Właściwie od pierwszych dźwięków wkraczamy w specyficzną aurę, która tworzy wokół nas rodzaj otoczki, odgradzającej od rzeczywistości. I chociaż momentami robi się lekko niepokojąco, chociaż dreszcz poruszy naszym ciałem, chociaż wyobraźnia zaczyna podsuwać dziwne miejsca, twarze, zdarzenia, to tkwimy w miejscu, to się nie ruszamy, to zostajemy w niej, dajemy się nią na specyficzny sposób owładnąć.

To czwarty już zespół grupy i to się da wyczuć, że mają za sobą lata doświadczeń, że wiedzą, jak zbalansować wszystkie lamenty, by zrobić album z muzyką, która mimo swojego charakteru, swojej rozwlekłości, swojego ciężaru w żaden sposób nie nudziła. Ja nie odczułem znużenia nawet przez chwilę, wręcz przeciwnie, poddałem się jej bez słowa sprzeciwu. Polecam.

8.5/10
Ray


COMATOSE VIGIL A.K. @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,538,690 unikalne wizyty  Top Top