AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - B » BLAZON STONE - Down In The Dark (2017 StormSpell Records)
BLAZON STONE - Down In The Dark (2017 StormSpell Records)
01. The Galleons Departure
02. Into Victory
03. Down in the Dark
04. Hanged, Drawn and Quartered
05. Eagle Warriors
06. Tavern of the Damned
07. Merciless Pirate King
08. Watery Graves
09. Rock Out!
10. 1478
11. Bloody Inquisition
12. Captain of the WildSkład:
Ced (gitara, bas, perkusja)
Jan (klawisze)
Erik Forsberg (wokal)W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwym wysypem młodych kapel grających tradycyjny, melodyjny metal. New Wave of Traditional Heavy Metal, bo tak oficjalnie zostało nazwane to zjawisko, tym się różni od swojej słynnej poprzedniczki New Wave of British Heavy Metal z lat 80-tych, że takie kapele, jak Iron Maiden, Saxon, Diamond Head, czy Judas Priest proponowały słuchaczom coś, czego wcześniej nie było. Obecnie, młode kapele w mniejszym lub większym stopniu odgrywają stare patenty, w mniejszym lub większym stopniu wzorując się na słynnych poprzednikach. Trudno znaleźć w tym coś oryginalnego, świeżego.

Na szczęście pośród wielu wtórnych propozycji nadal nie brakuje naprawdę zdolnych muzyków, będących w stanie stworzyć dzieła porywające. I tutaj pojawia się postać Cederika Forsberga, młodego szwedzkiego multiinstrumentalisty, twórcy i członka sam już nie wiem, ilu metalowych projektów i zespołów. Jednym z nich jest BLAZON STONE, którego nazwę każdy stary, metalowy wiarus od razu skojarzy z niemieckimi gigantami pirackiego metalu Running Wild. Trop jest jak najbardziej właściwy, bowiem Blazon Stone to jakby tribute-band, wyraz podziwu szwedzkiego muzyka dla ekipy Rock’n’Rolfa, próba zbliżenia się tak blisko stylu Niemców, jak tylko się da. I trzeba przyznać, że na płycie „Down in the Dark” udało się to znakomicie.

Oczywiście bez trudu można by skrytykować taką płytę ze względu na brak oryginalności, ewidentne kopiowanie patentów muzycznych itp., itd. Z tym, że młodzi Szwedzi (jak sama nazwa kapeli wskazuje), wcale się na tę oryginalność nie silą. Cederik jest niezwykle zdolnym kompozytorem, mającym dużą łatwość w tworzeniu epickich, melodyjnych numerów. Po przesłuchaniu „Down in the Dark” mam niemal wrażenie, że to nieślubny syn samego Rock’n’Rolfa. Wielu fanów Running Wild pokocha ten album, jak zagubioną płytę Piratów z lat 80-tych. Od pierwszych dźwięków instrumentalnego „The Galleons Departure”, przechodzącego nagle w rozpędzony „Into Victory”, jakby żywcem wyjęty z „Black Hand Inn”, ruszamy w szaloną, piracko-metalową jazdę, pełną świetnych melodii i kapitalnych, chóralnych refrenów.

Wokalista Erik Forsberg (sam do diabła nie wiem, czy zbieżność nazwisk przypadkowa?), przypomina do złudzenia młodego Rolfa Kasparka. Utwór tytułowy to także genialne nawiązanie do lat 90-tych, podczas gdy „Hang, Drawn and Quartered” ze świetnym, melodyjnym motywem przewodnim, to jakby Running Wild z czasów obecnych. Jednak na albumie dominują szybkie tempa i nie sposób nie pomachać dynią, słysząc świetne refreny w takich utworach, jak „Eagle Warriors”, „Tavern of the Damned”, „Merciless Pirate King” … zresztą wymieniać można by tak do końca…

Płyta powinna zdobyć serca wszystkich tych, którzy tęsknią za starym, dobrym, pirackim metalem i nie znajdują tego w ostatnich podrygach kończącego od kilku lat karierę Running Wild. Brawo dla Ceda i Erika Forsbergów z zastrzeżeniem, że wolałbym jednak, aby talent kompozytorski Ceda realizował się w tworzeniu bardziej kreatywnej muzyki. Na koniec mała rada dla kapitana Rock’n’Rolfa. Może warto oddać stery pirackiej łajby młodemu pokoleniu i udać się na w pełni zasłużoną emeryturę? Moment jest moim zdaniem, jak najbardziej właściwy, gdyż ostatnie płyty wstydu Niemcom nie przynoszą, jednak do witalności Szwedów cholernie już daleko…Hail!

8/10
Tomek (Kazek) Kazimierczak


BLAZON STONE @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,538,594 unikalne wizyty  Top Top