AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - P » PRO-CREATION - Noli me tangere (2018 self-released)
PRO-CREATION - Noli me tangere (2018 self-released)
01. Intro
02. Modlitwa
03. Pieśń heretyka
04. Dziady
05. Pamiętam
06. Odnawyk
07. Tylko to
08. Gleba
09. Noli me tangere
10. Prosiak is back (feat. Lingo)
11. OutroSkład:
Arek "Fater" Patalong (wokala)
Marcin "Dajs" Gańczarski (gitara)
Paweł "Paszczak" Adamczyk (gitara)
Adrian Czarnota (bas)
Krzysztof "Leon" Lenard (perkusja)Od ładnych paru lat coraz więcej zespołów próbuje łączyć w swojej muzyce różne gatunki muzyczne. Ta tendencja nie ominęła oczywiście metalu. Tu też zdarzają się najprzeróżniejsze kombinacje, które czasami wychodzą lepiej, czasami gorzej, czasami bardziej idą w stronę metalu, dokładając do niego elementy innych stylów muzycznych, innym razem odwrotnie. I w tym właśnie świecie muzycznym swoje miejsce próbuje odnaleźć rybnicki zespół PRO-CREATION.

Muzyka zespołu stara się przekraczać różne granice, jej rdzeń zrobiony jest z metalu, ale znajdziemy na nim naleciałości (niekoniecznie zaraz rdzę) zupełnie innych stylów od prog rocka po metal core'a. Połączenie tego wszystkiego to nie jest sprawa prosta, a do tego niezwykle łatwo przekroczyć granicę dobrego smaku. Ale - przynajmniej, według mnie - ta sztuka zespołowi się udała. Udało się tak połączyć wszystkie style, że album może być słuchany prawie przez każdego, kto nie boi się takich mieszanek stylistycznych, kto jest otwarty na nowe doznania.

Już samo intro wprowadza słuchacza w specyficzny świat, który nabiera treści wraz z pierwszym numerem, czyli z "Modlitwą". Potem jest i ostro i delikatnie, czasem uszy zaatakuje mocny gitarowy riff, wsparty solidnym growlem, czasem w mózg wwierci mocna, piszcząca gitara, której towarzyszy core'owy wrzask, innym zaś razem dostajemy (w miarę) delikatne dźwięki, na których tle usłyszymy rodzaj melorecytacji. Ale uwierzcie mi, w wypadku tego zespołu, taki stylistyczny tygiel ma rację bytu. Nie umiem sobie wytłumaczyć, jak się to chłopakom udało, ale to wszystko ze sobą współgra. Do tego ani nie nudzi, ani nie jest jednostajne, ani nie wkurza. Po prostu świetnie wchodzi.

Poza warstwą muzyczną, dużą rolę w kreacji i odbiorze poszczególnych utworów ma ich warstwa tekstowa. Momentami lekko wręcz uduchowiona, sięgająca zagadnień filozofii, religii, czy mistycyzmu, innym razem zgarnięta z jakiejś bramy domu, mieszczącego się w dzielnicy, do której strach wejść. Przyznaję, że podczas pierwszych kilku słuchać płyty, właśnie nie tyle muzyka, ile teksty mnie denerwowały, bo były zbyt różne, chociaż w pewnej mierze dotyczą tych samych spraw, związanych z kondycją (duchową) człowieka. Po kilku razach sie trochę przyzwyczaiłem, aczkolwiek wolałbym, aby zespół teksty na całej płycie utrzymał jednej konwencji.

Jak zawsze, zachęcam do spróbowania tej oryginalnej mieszanki stworzonej przez PRO-CREATION, być może też wam się spodoba, być może odbierzecie ją w ten sam sposób, być może, zupełnie inaczej. Ale żeby się o tym przekonać, trzeba jej posłuchać.

8.5/10
Ray


PRO-CREATION @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,538,608 unikalne wizyty  Top Top