AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - C » CORRUPTION - Ruin Of A Man (2018 self-released)
CORRUPTION - Ruin Of A Man (2018 self-released)
01. Ruin Of A Man
02. Fuck Your Enemy
03. Jumpin’ Jack Flash ChildrenSkład:
Łukasz „Chuck” Wolkiewicz (wokal)
Piotr „Anioł” Wącisz (bas)
Łukasz „Icanraz” Sarnacki (perkusja)
Piotr „Sooloo Jr.” Solnica (gitara)W połowie lipca tego roku miałem okazję spotkać Anioła, który powiedział mi, że CORRUPTION pracuje nad nowym mini albumem, który powinien mnie trochę zaskoczyć. Czekałem zatem z niecierpliwością na ten krążek, albowiem mój apetyt na nowe dzieło grupy wzrósł nadspodziwanie mocno po świetnym albumie „Spleen”, wydanym w ubiegłym roku.

Minęły wakacje i oto trafiła w moje ręce zapowiadana EPka. natychmiast obejrzałem płytę z każdej strony, jednocześnie wsłuchując się w dobiegające z głośników dźwięki. Pierwsze zaskoczenie to oczywiście sama okładka. I nie chodzi w tym wypadku o grafikę, ale o logo. Albowiem zespół postanowił definitywne zakończyć działalność pod poprzednim firmowym znakiem. Ciekaw jestem, jak zareagują inni fani, ale ja z żalem przyznaję, że poprzednie logo – przynajmniej w moich oczach - tak mocno zrosło się z grupą, było na tyle wyraziste, że jednak trochę go szkoda. Nowe (a tak naprawdę stare, bo wykorzystywane przez zespół w latach 90. ubiegłego wieku) logo sugeruje też chęć podążenia zespołu w kierunku ostrzejszego grania, spokojnie może się kojarzyć z muzyką black/ death metalową. Przynajmniej mnie się kojarzy.

Zespół zawsze dużą wagę przykładał do wyglądu swoich płyt, zatem i tym razem dostajemy produkt znakomicie pod tym względem przygotowany. Bo i panna na okładce, i zdjęcie grupy i dokładne opisy, tekst nowego utworu, wreszcie sam layout są dobrze zrobione, świadczą, że w tej materii zespół nie zamierza odpuszczać. Po wspomnianym wyżej albumie „Spleen”, na którym zastosowano specyficzny, bardzo odległy od wcześniejszych płyt grupy wygląd okładki, zastosowano ten sam sposób, a zatem wszystko wskazuje, że zespół nie tylko odciął się od poprzedniego stylu, ale już znalazł nowy styl graficznego przedstawiania swojej muzyki.

O ile jednak zmiana logo jest dość wyraźna, o tyle muzycznie zespół dokonał pewnego, specyficznego regresu w stosunku do ubiegłorocznego dużego albumu. I nie mówię tu o tym, że muzyka jest gorsza, ale tytułowy numer „Ruin Of A Man” jest bardzo wyraźnym powrotem do stonerowej stylistyki, znanej dobrze z pierwotnego wcielenia zespołu. Oczywiście inne jest brzmienie, inny jest wokalista, więc i tu jest wyraźna zmiana, ale już sama kompozycja spokojnie mogła się znaleźć na jakimś krążku sprzed „Corruption”. Przyznaję, że wprawiło mnie to w sporą konsternację, na szczęście krótka rozmowa z perkusistą zespołu spowodowała, że zrozumiałem zespołowe intencje. To numer, który z racji wspomnianej wyżej stylistyki nie zmieścił się na ubiegłoroczny krążek. Grupa postanowiła go zatem wydać na oddzielnej płycie, dodając do niego dwa covery. Pierwszy to mocny, ciężki w warstwie muzycznej i tekstowej „Fuck Your Enemy”, dzieło Superjont Ritual, zaś drugi „Jumpin’ Jack Flash Children” jest intrygującym połączeniem utworów „Jumpin’ Jack Flash” Rolling Stones i „Children Of The Revolution” T. Rex. Zapewne opinie na temat takiego połączenia będę bardzo różne, ale mnie się bardzo podoba.

Czekałem na ten nowy album, bo chciałem wiedzieć, jak Corruption będzie grać w przyszłości. Po wysłuchania krążka dalej nie wiem, czy – a jeśli tak, to jak – panowie rozwiną pomysły zawarte na ubiegłorocznym albumie. Ta EPka sugeruje raczej chęć powrotu do stonerowej stylistyki. A być może to tylko taki chwyt, żebyśmy dalej w napięciu czekali na to, co się wydarzy. Jak by nie było, warto się w nią zaopatrzyć, bo i pod względem muzycznym i graficznym jest intrygująca.

8/10
Ray


CORRUPTION @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,538,651 unikalne wizyty  Top Top