AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - S » SUBTERFUGE - Projections From The Past (2018 Kameleon Records)
SUBTERFUGE - Projections From The Past (2018 Kameleon Records)
CD1
01. World Demise - Into Unknown
02. Nuclear Cage - Awakening
03. World in Red - New Order
04. Projections from the Past - Ruins of the Past
05. Like a Ghost - A Journey
06. Sinful Dreams - Love That Won't Come Back (Retrospection)
07. Darkness - Loss (Retrospection)
08. Vicious Machines - Stained in Blodd (Retrospections)

CD2
01. The Place - City of Big Brother
02. Puppets of the Creator - A Day in a City
03. Dead Demons - Deadfall
04. Now It's Clear - Presence of Mind
05. Stardust - Overthrown
06. 30 Silver Coins - Betrayal
07. Mountain of Doom - Battle
08. Lost in Time - Frozen Again
Skład:
Mateusz Drzewicz - wokal
Kinga Lis – wokal
Tyberiusz Słodkiewicz – gitara
Witek Nowak – bas
Adam Nowak – klawisze
Bartek Grochulski – perkusja
Piotr Grąbkowski - saksofonSUBTERFUGE to nowe i niezwykle intrygujące zjawisko na polskiej scenie metalowej. Po pierwsze nie jest zespołem, a projektem, który zrodził się w głowie gitarzysty Tyberiusz Słodkiewicza parę lat temu. Należy się zatem spodziewać, że w nagraniach każdej kolejnej płyty pojawią się inni muzycy. Po drugie ów projekt gra muzykę, którą trudno mu będzie podbić listy przebojów, bowiem – przy całym jej pięknie – jest muzyką trudniejszą w odbiorze, wymagającą skupienia. Po trzecie to nie tylko rodzaj progresywnego metalu, w którym znajdziemy całą plejadę elementów zaczerpniętych z różnych stylów muzycznych, ale to także concept album, opowiadający określoną historię. I jeszcze czwarty element – historia ta jest tak rozbudowana, że musiała być zamieszczona aż na dwóch krążkach, co powoduje, że trzeba poświęcić sporo czasu, by jej posłuchać.

Wszystkie wymienione elementy zebrane w jedną całość i tak opisane mogą zniechęcić spore grono czytelników. Ale cóż, nikogo nie można zmuszać do słuchania muzyki, która mu nie odpowiada. Niestety bardzo często sugerujemy się opisami serwowanymi nam przez różnych ludzi (sami działając jako dziennikarze też to przecież robimy), zapominając, że żaden opis muzyki nie jest w stanie oddać tego, co usłyszmy. Dlatego zachęcam do posłuchania tego krążka, bo zawarta na nim muzyka przysporzy nam wielu wrażeń. Z pozoru trudna, zawiera jednak tak olbrzymią masę ładnych, momentami wręcz chwytliwych melodii, z pozoru pogmatwana, a jednak układająca się w harmonijne pasaże. To muzyka, której spokojnie mogą posłuchać fani metalu (od hard rocka po klasyczny heavy metal, przy czym w kilku momentach pojawiają się wręcz death metalowe wokalizy), jak i prog rocka.

Muzycy wykonali przeogromną pracę, zarówno by stworzyć sam koncert albumu, opowiadającego „historię człowieka, który zmęczony otaczającą go rzeczywistością decyduje się wziąć udział w projekcie mającym na celu przetrwanie gatunku ludzkiego. Godzi się na hibernację, która przeniesie go w przyszłość”), ubrać tę historię w odpowiednią muzykę, wreszcie tak ją ułożyć, żeby nie tylko obrazowała poszczególne części historii, ale też nie nudziła. A przy tak długiej opowieści to wcale nie jest łatwe.

Ale muzycy podołali, stworzyli album, którego słucha się nadzwyczaj łatwo, z wielką radością i przyjemnością. Słucha się przeżywając losy bohatera, uczestnicząc w różnych, czyhających na niego „niespodziankach”, które z zegarmistrzowską wręcz precyzją zostały przełożone na język muzyki. Jednego z uczestniczących w projekcie muzyków dobrze znam, to wokalista Mateusz Drzewicz, znany z udziału w grupach Hellhaim i Divine Weep. Człowiek o wielkim głosie, który na tym albumie pokazał już chyba pełnię swoich umiejętności, bo growluje, melorecytuje i śpiewa jak na heavy metalowca przystało. Wielkim odkryciem okazali się za to dla mnie pozostali muzycy. Po pierwsze twórca całego przedsięwzięcia, Tyberiusz Słodkiewicz. Podziwiam go za stworzenie samej muzyki, ale też za niezwykłe partie gitary, w tym bardzo liczne, intrygujące solówki. Aż się dziwię, że taki talent dopiero teraz objawił się światu… Sekcję rytmiczną, która musiała sprostać niełatwemu zadaniu stworzyli Witek Nowak na basie (ex Gwardia) i Bartek Grochulski na perkusji (Nomad). Niesamowitego klimatu kompozycjom dodały partie klawiszy obsługiwane przez Adama Nowaka (ex Gwardia). Wreszcie mój nieskrywany w żaden sposób zachwyt wzbudziły niesamowite partie wokalne wykonane przez Kingę Lis (Icon). Nie spotkałem się wcześniej z jej nagraniami, ale to, co usłyszałem na tej płycie po prostu mnie powaliło. Takie możliwości głosowe, takie umiejętności techniczne, jakie posiada Kinga predystynują ją do przewodzenia jakiejś znakomitej metalowej kapeli. I wreszcie instrument, o którym specjalnie nie napisałem na samym początku, żeby już nie wbijać przysłowiowego gwoździa do trumny… A mianowicie – saksofon. Tak, na płycie pojawia się bardzo dużo partii saksofonowych, które wprowadzają do muzyki zespołu zupełnie nową, oryginalną, wyjątkową jakość. Partie te zostały zarejestrowane przez Piotra Grąbkowskiego (Blue Cafe).

Zachęcam bardzo, bardzo gorąco wszystkich fanów niebanalnej muzyki, otwartych na nowe doznania i rozwiązania muzyczne, gotowych do przeżycia kilkudziesięciu minut w specyficznej, wyjątkowej przestrzeni, wypełnionej perfekcyjnie wykonaną, a jednocześnie niezwykle żywą, przekonującą muzyką.

Spieszcie się z zakupem i słuchaniem tego albumu, bo grupa już pracuje nad następcą „Projections…”, anonsując m.in., że partie perkusji zostały nagrane tym razem przez Daraya…

10/10
Ray


SUBTERFUGE @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa

*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,180,288 unikalne wizyty  Top Top