AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - F » FANTASY OPUS - The Last Dream (2018 Pure Steel)
FANTASY OPUS - The Last Dream (2018 Pure Steel)
01. Ritual Of Blood
02. Heaven Denied
03. Chosen Ones
04. Lust
05. Conquer The Seas
06. Black Angels
07. Every Scar Tells A Story
08. Perfect Storm
09. Oceans
10. Realm Of The Mighty Gods
11. King Of The OpusSkład:
Leonel Silva (wokal)
Marcos "Thor" Carvalho (gitara)
Ruben Reis (gitara)
Adam Nox (klawisze)
Nilson Santágueda (bas)
Sean Lang (perkusja)Kiedy włączałem muzykę zespołu FANTASY OPUS nie miałem pojęcia, czego się spodziewać. Nazwa grupy nic mi nie mówiła, za to wydawca sugerował, że muzyka musi się mieścić w ramach heavy – power metalu. I tak rzeczywiście było. Bo trudno inaczej określić dokonania zespołu, jak progresywny, heavy/power metal. Dodałem nazwę progresywny, bo chociaż jest w kompozycjach grupy cała masa - momentami - prostych melodyjek oraz sporo ciekawych heavy metalowych riffów, to jednak każda niemal kompozycja wzbogacona została licznymi zmianami tempa oraz nie bójmy się użyć tego słowa – szaleństwami gitarzystów. Tak, gitar jest tu dużo, przy czym nie ograniczają się tylko do zapodawania soczystych riffów, nie tylko głaszczą uszy delikatnymi akustycznymi fragmentami, ale wyprawią bardzo liczne „cuda”, znane z dokonań zespołów, do których zresztą wydawca porównuje kompozycje zespołu, a zatem Dream Theater, Symphony X, Angra, czy Cacophony

Grupa powstała w 1999 roku, pierwsze demo zarejestrowała dwa lata później, a debiutancki album równe dziesięć lat od założenia zespołu („Beyond Eternity”, 2009). Wydawałoby się, że nagranie debiutanckiego krążka winno spowodować, że zespół nabierze wiatru w żagle, tymczasem lizbończycy kazali czekać na nowy krążek aż dziewięć lat. I w sumie dobrze, że wydawnictwo Pure Steel potrafi wyłapywać takie oryginalne zespoły, bo dzięki temu zespoły, które być może przestałyby grać, nagle otrzymują kolejną szansę. Mam nadzieję, że Portugalczycy swoją szansę w pełni wykorzystają.

Z tego, co zauważyłem, na pierwszym albumie grupy znalazła się historia zatytułowana „Warrior’s Call” (z dodatkiem czterech osobnych utworów). Tym razem zespół znów stworzył połowiczny concept album nazwany właśnie „The Last Dream”, albowiem znalazła się na nim trwająca 39 minut suita (6 utworów), będącą opowieścią – rodzajem reminiscencji z życia, marzeń i psychiki umierającego starego człowieka. Ponieważ otrzymałem wyłącznie plik mp3, zatem trudno mi się odnieść do zawartości tekstowej albumu. Opierając się jednak na informacji zawartej w promo, większość tekstów związana jest z morzem, zarówno tym rzeczywistym, jak i rodzajem metafory.

I cóż tu więcej pisać. Tego trzeba posłuchać. Trzeba położyć się na ziemi, otworzyć okno, żeby na twarzy lub nogach poczuć od czasu do czasu powiew wiatru, zamknąć oczy, otworzyć uszy i oddać się przyjemności podróżowania w czasie i przestrzeni. A czas spędzony z muzyką Fantasy Opus mija niepostrzeżenie szybko. Do tego spotka nas bardzo, bardzo wiele. Bo natrafimy na liczne zmiany tempa, na przeogromną ilość gitarowych zagrywek, na kapitalne wokale (i chórki), na liczne melodie. A wszystko to znakomicie brzmi i jest naładowane przeogromną energią. Trudno wytrzymać, by nie ruszać nogą lub głową, by nie przyjść w sukurs wokaliście.

Jak wspomniałem, album składa się ze suity i kilku pojedynczych utworów, które jednak nie odbiegają stylistycznie od tych zawartych w samym koncepcie. Zatem nie ma sensu rozkładać listy na poszczególne utwory. Najlepiej posłuchać płyty w całości.

8.5/10
Ray


FANTASY OPUS @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,538,720 unikalne wizyty  Top Top