AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - D » DRIVE-BY - 2 (2018 NoFear Records)
DRIVE-BY - 2 (2018 NoFear Records)
01. Każdy inny wszyscy równi
02. Pop-porn
03. Wszyscy wydorośli
04. Drive2by
05. Wstań i walcz
06. Straszni mieszczanie
07. Miejsca 2
08. Błoto
09. Stos
10. Bez połysku
11. W imię ojca i synówSkład:
Lingo (wokal)
PaYoY (gitara)
Kraken (gitara)
Leon (perkusja)
Stafar (bas)Troche mi zajęło czasu podjęcie decyzji, na której stronie mam zamieścić tę recenzję. Bo trudno wykonywaną przez DRIVE-BY muzykę uznać za stricte metalową, chociaż ciężkiej, momentami bardzo ciężkiej, wręcz doomowej gitary tu nie brakuje. Całościowo jednak bliżej tej muzyce do punka, czy post punka, a jeszcze lepiej hardcore’a hardcore’a i rapcore’a. I na tym właśnie stanęło. Ten hardcore spowodował, że te parę słów ode mnie znalazło się właśnie na stronie Metal Mundus. Chociaż nawet teraz, gdy piszę tę recenzję, nie jestem tak do końca przekonany, czy jest to właściwe miejsce. I nie chodzi tylko o to, że mało w tej muzyce metalu, a raczej o to, by nie łączyć muzyki grupy wyłącznie z metalem. Bo zdecydowanie nie mieści się w żadnych, ściśle określonych ramach.

Kolejną sprawą, którą należy poruszyć w tej recenzji, a która zdecydowanie wychodzi na pierwszy plan to teksty zespołu, a dokładniej ich tematyka i sposób podania. To teksty, jakimi posługują się zespoły punkowe, czy hardcore’owe, a zatem poruszające sprawy społeczne, czy (u nas nie da się tego oddzielić) społeczno-polityczne. Ale różnią się one od wielu innych tekstów śpiewanych przez inne zespoły, że chociaż są ostre i zdecydowane, chociaż nie brakuje w nich mocnych twierdzeń i mocnych słów, to sprawiają wrażenie, jak by były pisane przez… bardzo wrażliwego intelektualistę. Człowieka niezwykle wrażliwego pod każdym właściwie względem, wyczulonego na zakłamanie, na nieprawdę, na oszustwa i mydlenie oczu przez innych członków naszej społeczności. Wyczulonego i potrafiącego wyrazić swój pogląd, wywrzeszczeć swój bunt wobec całej otaczającej nas marności i nijakości, brutalności i chamstwa, złodziejstwa i oszustwa, pozerstwa i hipokryzji, pruderyjności i zaściankowości. Wszystkiego tego czegoś, co tak bardzo kojarzy się z naszym narodem i naszym państwem. Celowo użyłem słowa na „i”, które być może niektórym osobom źle się kojarzy..., które może sugerować, że teksty grupy są „zbyt mądre”, zbyt „wysublimowane”. Nie, nie są przeintelektualizowane, są proste, ale taką prostotą, która ma trafić we właściwe miejsca w każdym z nas, mają nas poruszyć, czasami wręcz rzucić o glebę, mają nas zmusić do spojrzenia na siebie i cały ten świat. Są proste, co nie znaczy prostackie, są proste, ale zrobione w taki sposób, że słyszymy w nich ich zewnętrzną, mocną „pierwszą” treść, a po chwili dociera do nas ich drugie, w sumie jeszcze mocniejsze dno. Pośrednio o intelekcie i wiedzy muzyków świadczy też wykorzystanie do jednego utworu wiersza Juliana Tuwima. Wiersza, który ukazał się w latach 30. ubiegłego wieku, a okazuje się wciąż być jak najbardziej na czasie!

Dla mnie o wadze i powadze tego zespołu świadczą… ich słowa. Ale żeby słowa miały większą moc, by dotarły do szerszego grona odbiorców, przydaje się także muzyka. Jej zadaniem jest podkreślanie i wzmacnianie słów. I takie właśnie są kompozycje grupy. Trudno się nimi zachwycić, trudno ulec czarowi ładnych melodii, bo ich tak na dobrą sprawę nie ma. Ale jest ta punkująca siła, która niesie słowne przesłanie, która wbija się w nasze uszy, a poprzez nie trafia do głowy i serca. To muzyka, która robi dokładnie to, co do niej należy. Większość utworów utrzymana jest w średnich, czasami wolnych tempach, od czasu do czasu tylko zespół pozwala sobie na przyspieszenia. Wokalista melorecytuje, krzyczy, wykorzystuje elementy rapowania, by celnie uderzyć tam, gdzie zamierzał. I co ważne, dokładnie trafia w cel. Album ma się ukazać we wrześniu 2018 roku, a ja gorąco zachęcam do jego nabycia i posłuchania.

8.5/10
Ray


DRIVE-BY @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa

*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,180,298 unikalne wizyty  Top Top