AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - R » RIOT V - Armor of Light (2018, Nuclear Blast)
RIOT V - Armor of Light (2018, Nuclear Blast)
01. Victory
02. End of the World
03. Messiah
04. Angel's Thunder Devil's Reign
05. Burn the Daylight
06. Heart of a Lion
07. Armor of Light
08. Set the World Alight
09. San Antonio
10. Caught in the Witches Eye
11. Ready to Shine
12. Raining Fire
13. Unbelief
14. Thundersteel 2018Skład:
Todd Michael Hall – wokal
Mike Flyntz – gitara
Nick Lee – gitara
Don Van Stavern – bas
Frank Gilchriest - perkusjaMyślę, że zespołu RIOT nie trzeba specjalnie przedstawiać fanom tradycyjnego metalu, dla porządku jednak nadmienię, że kapela założona została w 1975 roku i jest jednym z najbardziej znanych, amerykańskich przedstawicieli speed-power metalu. W 2012 roku z powodu choroby zmarł założyciel i lider zespołu Mark Reale. Grający najdłużej w zespole muzycy, gitarzysta Mike Flyntz i basista Don Van Stavern za namową ojca zmarłego gitarzysty Anthony'ego Reale zdecydowali się kontynuować karierę pod nazwą Riot V. Zmiana nazwy miała podkreślić, że jest to kolejny, nowy rozdział w historii zespołu. Owocem tych decyzji był wydany w 2014 roku, świetny, śmiało nawiązujący do najlepszych dokonań zespołu album „Unleash the Fire”. Niestety, jak to często bywa z wartościowymi rzeczami, płyta nie została szerzej zauważona, a zespół chyba nie miał możliwości, by ją należycie promować.

Zastanawiałem się, czy muzycy znajdą w sobie na tyle determinacji by kontynuować działalność i nagrać kolejny album. Znaleźli! I powiem Wam, że świetnie się stało, gdyż nagrany w barwach Nuclear Blast najnowszy album „Armor of Light”, to płyta znakomita, pełna energii, naładowana emocjami i wypełniona po brzegi świetnymi riffami i melodiami. Zanim o muzyce słówko o tych, którzy album nagrali. Oprócz wymienionych skład Riot V tworzą: drugi gitarzysta Nick Lee, perkusista Frank Girlchriest i wokalista Todd Michael Hall. Ten ostatni zasługuje na wyjątkową laurkę. Kilka lat temu Mike Flyntz w wywiadzie, który miałem przyjemność przeprowadzić nazwał wokalistę Riot V wybrykiem natury i muszę przyznać, że coś jest na rzeczy. Facet ma niesamowitą skalę i dla fanów lubiących wysoki wokal to miód dla uszu a kto nie lubi .... może zawsze posłuchać Zenka Martyniuka.

Przechodząc już do samej muzyki podobnie, jak w przypadku poprzedniego albumu zaczynają podniosłym, melodyjnym intro, w świetnym, motorycznym „Victory”. Kto zna Riot, ten wie, że ten zespół mimo pozornej prostoty utworów serwuje słuchaczom znakomite, pokombinowane partie i sola gitarowe. Tego na „Armor of Light” jest do woli. W podobnym do „Victory” rześkim tempie utrzymany jest kolejny, zaczynający się zaśpiewem a'capella utwór „End of the World”. Znów znakomite, melodyjne unisona gitarowe i mega przebojowy refren. Ale to dopiero początek, bowiem muzycy zwiększają tempo i w zaczynającym się świetnym riffem „Messiah” mkną już na wysokich obrotach. Cóż za refren zdobi ten znakomity kawałek... można go słuchać bez końca...ale nie gorzej jest w kolejnym, troszkę wolniejszym, acz troszkę melodyjniejszym „Angel's Thunder Devil's Reign”. Znajdzie się tam znakomita partia do wspólnego śpiewania na koncertach... Słuchając tego albumu człowiek nie może się nadziwić, skąd oni mają tyle znakomitych pomysłów. Każdy kolejny numer przynosi znakomite, melodyjne refreny, niebanalne solówki i całą masę riffów. Świetnie to wszystko brzmi i nie sposób nie wspomnieć o takich metalowych ciosach, jak „Burn the Daylight”, „Heart of a Lion”, czy tytułowym „Armor of Light”.

Chwilę odpoczynku od machania banią złapać możemy dopiero w drugiej części płyty, poczynając od znakomitego, stonowanego „Set the World Alight” z nastrojowymi gitarami, przez hard rockowy, wzbogacony orkiestracjami „Caught in the Witches Eye”, po niezwykle melodyjny, ozdobiony fajną partia gitarową „Ready to Shine”. Jednak dla równowagi wspomniane utwory przeplecione są dziarskim „San Antonio” i piekielnie szybkim, skandowanym w refrenie „Raining Fire”. Ten ostatni, to coś jakby ukłon do estetyki thrash metalu. A na zakończenie oparty na potężnej partii basu, majestatyczny „Unbelief”. Kolejny, ostatni już na płycie refren, który na długo nie chce wyjść z głowy i podśpiewujesz go sobie w pracy obojętnie, czy jesteś kierowcą tira, grabarzem, czy prostytutką... Na otarcie łez otrzymujemy nową wersję „Thundersteel”, która tylko potwierdza, że nowe nagrania grupy znakomicie korespondują z klasyką.

Cóż rzec?... Genialna mieszanka heavy/power/speed metalu od Riot V. Myślę sobie, że jeśli jest jakieś metalowe niebo, to urzędujący w nim Mark Reale kiwa głową i mruczy z zadowolenia słuchając nowego albumu kolegów. Dla mnie, to najpoważniejszy kandydat do miana metalowej płyty roku i już nie mogę się doczekać spotkania z kapelą jesienią, na wspólnej trasie z Primal Fear!!!

9.5/10
Tomek(Kazek)Kazimierczak


RIOT V @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
**REPRISAL
- None Survive the Sun

**FATHER MERRIN / CLEGANE
- split

**THRONEUM
- Deathcult Conspiracy

- Midnight Curse
**THE HYPOTHESIS
- Illusion Now

**DECAYED
- Of Fire And Evil

**KALIDIA
- The Frozen Throne

**NONAMEN
- Interior's Weather

**MYOPIC
- Myopic

**U.D.O.
- Steelfactory

**PROPHETS OF THE APOCALYPSE
- War Metal

**BEAST IN BLACK
- Berserker

**ILDRA
- Edelland

**DIRTRED
- Transmissions From Below


więcej recenzji
*** DORMANT DISSIDENT **


*** MARTYRDOOM
*** GRIN
*** WATCH OUT STAMPEDE
*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
***GOMOR
+ Penerra
- New York/ Łódź

***DIAMOND HEAD
+ Blinding Sparks
+ Internal Quiet
- Hydrozagadka/ Warszawa

***POWERWOLF
+ Amaranthe
+ Kissin' Dynamite
- Progresja/ Warszawa

*** PRIMAL FEAR
+ RIOT V
+ Existance
- Nova Chmelnice/ Praga

*** VADER
+ MARDUK
+ Arkona
+ Insidius
- Progresja/ Warszawa

*** Uwolnić Muzykę VII
- Środa Śląska

*** Headbangers Open Air 2018
- Brande-Hörnerkirchen/ Niemcy

*** IRON MAIDEN
+ Killswitch Engage
- Waldbühne/ Berlin

*** Rock&Rose Fest 2018
+ Exumer
+ Decapitated
+ Wolf Spider
+ Alastor
- Leash Eye
- Totem
- Kutno

*** MARDUK
+ Infernal War
+ Arkona
- U Bazyla/ Poznań

*** SEPULTURA
+ Obscura
+ Goatwhore
+ Fit For An Autopsy
- Proxima/ Warszawa

*** FURIA
+ Thaw
+ Sacrilegium
+ Licho
- Progresja/ Warszawa

*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa

*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  32,659,825 unikalne wizyty  Top Top