AGENCJA METAL MUNDUS


METAL UP!

= 15.12.2018

- A PERFECT CIRCLE
- CHELSEA WOLFE

+ Kraków / Tauron Arena= 15.12.2018

- MERRY CHRISTLESS 2
Zagrają:

- BEHEMOTH
- BOLZER
- IMPERATOR
- BATUSHKA
- UNTERVOID

+ Gdańsk / B90= 16.12.2018

- MERRY CHRISTLESS 2
Zagrają:

- BEHEMOTH
- BOLZER
- IMPERATOR
- BATUSHKA
- UNTERVOID

+ Wrocław / A2Nawigacja
Artykuły » Recenzje - B » BRUTAL VISION Volume 3 (2017 Noizgate Records)
BRUTAL VISION Volume 3 (2017 Noizgate Records)
CD1
01. WATCH OUT STAMPEDE – Fingers Crossed
02. GROOVENOM – The King Is Dead
03. NIOR – Nightwalker
04. NAVOCANE – Tune Out
05. ARISE FROM THE FALLEN – Breakthrough
06. TRAILER PARK SEX – American Nightmare
07. VENUES – Ignite
08. WE SAW WORLDS COLLIDE – Chaos
09. GINA GOES WILD – Venom Is Bliss
10. TAKE ALL TO HEAVEN – Dreamcatcher (feat. Martin Eurich)
11. DEVOTION – Hiraeth
12. WE ARE WOLF – Bearer Of The Curse
13. I AM THE DECEIVER – Ascension
14. AND THERE WILL BE BLOOD – Hell Is Open
15. PRIOR THE END – Irukandji
16. CHAOS ADDICT – Solitude (feat. Björn Strid)
17. THE LEGION:GHOST – Discharged
18. ALL WILL KNOW – Dead World

CD 2
01. OPERATION CHERRYTREE – Today
02. MAJOR ERD – #blindflug (feat. Dennis Winkler)
03. MIR ZUR FEIER – Der Schauende
04. BACKSIDE – No Hooks
05. UGF – Death Wish
06. APACHE – Still Don’t Love The Police
07. AMPLIFIED HATE – Ihr Seid Nicht Das Volk
08. DEBBY LE PARD – Beliefs
09. LIKE A MESS – Mirror
10. WEILAND – Trümmerpark
11. SEXX ZÖMBIE – Toy Boy
12. ALLIGATOR RODEO – Freight Train
13. SAMARAH – Antivirus
14. METALMIND – Without Return
15. GRAI – Donya
16. BURDEN OF LIFE – Goddess Of The RiverHasło, które Noizgate Records stara się stosować w doborze zespołów, które trafiają pod ich skrzydła brzmi „Core In The Name Of Love”. Fizycznym przejawem miłości ludzi z Bielefeld są albumy kilku niemieckich kapel metal core’owych, w tym po kilka krążków grup Watch Out Stampede i Groovenom. Noizgate Records nie ogranicza się jednak tylko do wydawania pełnych płyt poszczególnych zespołów, ale stara się propagować metal core, promując jednocześnie różne kapele, przygotowując albumy składankowe. Trzecia już edycja takiej kompilacji, zatytułowana Brutal Vision vol. 3 trafi na sklepowe półki w dniu dzisiejszym, tj. 10. listopada 2017 roku. Tym razem wydawca postanowił umożliwić pokazanie się zdecydowanie większej ilości młodych kapel, albowiem trzecia kompilacja składa się z dwóch krążków, na których znalazły się w sumie 34 utwory. Ponieważ NG wydaje również albumy zespołów, które trudno zaliczyć do core’owych, dlatego wymyślono, że pierwszy krążek zawierać będzie kapele grające muzykę ocierającą się o „core”, natomiast na drugim pojawiły się zespoły, które udowadniają, że horyzonty NR sięgają poza ramy wyznaczone przez słówko „core”. Muszę też dodać, że dziesięć kapel trafiło na tę kompilację, ponieważ zostały wybrane w głosowaniu fanów.

Na pierwszym albumie zmieściło się aż osiemnaście utworów, które w pełni oddają możliwości niemieckiej sceny nowoczesnego grania z dodatkiem „core”, ukazując jednocześnie, jak potężnym wokiem jest ów core, albowiem mieszczą się w nim tak różnorodne zespoły. Album rozpoczynają utwory dwóch sztandarowych kapel NR, czyli WATCH OUT STAMPEDE i GROOVENOM. Recenzje albumów tych zespołów można odnaleźć na naszej stronie. Ale już one dwa pokazują, jak róznorodny jest core. Wszak WOS prezentuje klsyczną odmianę metal core’a ze zmianami tempa i dwoma wokalami (growlujący i czysty). Groovenom można z kolei umiejscowić w pewnym ekstremum, albowiem muzyka grupy ociera się już w znacznym stopniu o disco.

Propozycja trzeciego na liście, pochodzącego z Mönchengladbach zespołu NIOR to już brutalny hard core, potężny, mocny, z ciężkim charczącym brzmieniem. Berliński NAVOCANE prezentuje z kolei przyjemniejsze oblicze metal core’a, czy tzw. modern metalu. Utwór „Tune Out” urzeka zmianami tempa i balladową wręcz końcówką. W propozycji, pochodzącej z Augsburga, formacji ARISE FROM THE FALLEN w uszy rzuca się zwłaszcza bardzo wysoki wokal, a sam utwór też dość przyjemny. Poważną zmianę klimatu przynosi utwór pochodzącego ze słynnego hamburskiego St.Pauli zespołu TRAILER PARK SEX. Wbrew tytułowi, to nie tylko „American Nightmare”… to nightmare, który może przytrafić się każdemu słuchającemu ten album. Ciężki, zimny, industrialny numer. Naprawdę przeraża. Pochodzący ze Stuttgartu VENUES to z kolei mieszanka post hard core’a z gotykiem, przy czym – przynajmniej w przypadku utworu „Ignite” – tego drugiego jest zdecydowanie więcej.

Na co dzień grający w Augsburgu WE SAW WORLDS COLLIDE zaprezentował utwór „Chaos” – bardzo ostry, szybki numer, który w drugiej części przerodził się w delikatniejszą piosenkę z arabskimi wstawkami. Skupiający muzyków z dwóch miast (Kolonia, Bonn), uprawiający podobno tak zwany „trancecore” zespół GINA GOES WILD, zapodał ostry, zdecydowany, walący po twarzy hardcore na dwa wokale. Dziesiąty na płycie TAKE ALL TO HEAVEN pochodzi z Lipska i proponuje wolniejszy, cięższy, lekko progujący, z growlującym wokalem, ale za to z ciekawymi klawiszami i kobiecym wokalem utwór „Dreamcatcher”. DEVOTION pochodzi z Recklinghausen i gra w miarę przystępny, melodyjny hard core. Utwór „Hiraeth” wyposażony został w dość mocne, wyraziste klawisze oraz delikatną, atmosferyczną końcówkę z chórkiem. W utworze pochodzącego z Bonn zespołu WE ARE WOLF na czoło wybijają się lekko rapujące wokale, rwany rytm i ciekawe zagrywki gitar. A nagranie hamburskiego I AM THE DECEIVER to już klasyczne metalcore’owe granie z akustycznym początkiem, growlującym i skrzeczącym wokalem.

Pora na ostatnie pięć kapel. Wśród nich, dwie wzbudziły moje większe zainteresowanie. Ale najpierw jeszcze trzeba przebrnąć przez ciężki, mocarny numer „Hell Is Open” death core’owej kapeli AND THERE WILL BE BLOOD z Osnabrück. Na uwagę zasługuje zwłaszcza głęboki growl wokalisty. A potem pojawia się utwór, który mnie przypadł najbardziej do gustu, bo jest najbardziej metalowy. Pochodzący z Hallertau band PRIOR THE END w numerze „Irukandji” pokazał, że można grać świetny nowoczesny metal wykorzystując patenty z klasycznego metalu. Świetny to melodyjny, chciałoby się wręcz napisać – „wesoły, luzacki” numer z bardzo ciekawym wokalem. Podobnie bardziej metalowy, ale tym razem z ukłonem w stronę thrash/ death metalu, numer „Solitude” zaprezentował zespół CHAOS ADDICT. To kawałek oparty na świetnym riffie, bardzo szybki z kilkoma zwolnieniami. I znów moja uwagę przykuł fajny wokal. Na koniec krążka dostajemy znów klasyczne core’owe numery core’owych kapel. Najpierw utwór „Discharged” zespołu THE LEGION:GHOST. Całą ich płytę opisywałem już na łamach Metal Mundusa. Jako ostatni zaprezentował się z kolei pochodzący z Darmstadt zespół ALL WILL KNOW w klasycznym, spokojniejszym, surowym numerze „Dead World”.

Ponieważ nie samym corem człowiek żyje, ponieważ Noizgate Records od czasu do czasu otwiera swoje drzwi kapelom grającym inne odmiany muzyki, dlatego dla nich właśnie przygotowano drugi krążek tej kompilacji. Na tej płycie znajdziemy większą rozpiętość stylistyczną, dlatego jest zdecydowanie łatwiejsza w słuchaniu.

Prześledźmy zatem, jakie kapele zaintrygowały ekipę NR w ostatnim czasie. Na początek tegoroczne odkrycie wydawnictwa, czyli zespół OPERATION CHERRYTREE. Muzykę zespołu trudno zakwalifikować, bo jest mieszanką rocka, prog rocka z lekkimi wpływami psychodelii lat siedemdziesiątych, ale podaną bardzo nowocześnie. Jedno jest pewne, numer „Today” na tyle intryguje, że chciałoby się posłuchać więcej. Równie ciekawie zaprezentowali się krajanie ekipy z NG, czyli pochodzące z Bielefeld trio MAJOR ERD. Ich muzyka też wykracza poza ramy jakiejkolwiek stylistyki, nazwanie jej zatem alternatywną jest jak najbardziej na miejscu. Bo kawałek „#blindflug” z udziałem Dennisa Winklera to dziwny miks rocka, z prog rockiem i psychodelią. To porwany rytm, ciekawe zagrywki gitary, ostry wokal wymieniany z falsetowymi wstawkami. Trochę drażniący, ale ciekawy. Chętnie zapoznam się z całym albumem. Kolejnym przedstawicielem lokalnej sceny jest melodic death metalowy MIR ZUR FEIER z potrafiącą całkiem nieźle dać po uszach wokalistką Marą Bach, która śpiewa po niemiecku. I ma to sens. Potem dostajemy ostrą crossoverową jazdę w wykonaniu grupy BACKSIDE. Grupa pochodzi z Altamury, a w numerze „No Hooks” trochę daje po uszach, trochę rapuje, trochę wrzeszczy. Klasyka. Później robi się jeszcze ostrzej za sprawą bandu UGF, pochodzącego z regionu Salzburga. „Death Wish” to prosty, mocny, dobry, szybki, ocierający się o death metal kawałek. Później pojawia się świetny, klasyczny hard core’owy numer „Still Don’t Love The Police” fransukiej kapeli APACHE. Szybki (aczkolwiek ze zwolnieniem), ze świetnym, buczącym basem, fajnymi gitarami i krzykami wokalisty. Podobny w klimacie jest numer „Ihr Seid Nicht Das Volk” alpejskiej kapeli AMPLIFIED HATE. Krótki, ale treściwy.

Ładnym akustycznym wstępem zaczyna się najgrzeczniejszy utwór na albumie, czyli „Beliefs”. Jego wykonawczynią jest pochodząca z Bielefeld DEBBY LE PARD. Świetny to, klimatyczny, znakomicie zaśpiewany numer. Chętnie przygotowałbym recenzję krążka na stronę Agencji Metal Mundus. Później przyszła pora na współczesny, rockowy zespół LIKE A MESS. Chociaż zagłębie Ruhry kojarzy nam się z surowym niemieckim thrashem, to tym razem dostajemy dobry, całkiem miły, fajnie zaśpiewany przez eteryczną Julię numer. Raczej dla młodych, ale starsi też powinni go wysłuchać bez większych problemów. A potem kolejna zmiana stylu. Jaki rodzaj muzyki gra, pochodzący z Lipska band, wskazuje w sumie sama jego nazwa – WEILAND. Tak, tak, to grunge. A numer śpiewany po niemiecku. Ciekawostka.

Później dostajemy post punkowy utwór „Toy Boy”, pochodzącej z Moguncji grupy SEXX ZÖMBIE. Coś dla fanów The Offspring i tym podobnych kapel. Szybko, melodyjnie, świetnie. Potem zmiana klimatu, robi się bowiem ciężej za sprawą sludge metalowej kapeli z Detmold - ALLIGATOR RODEO. Utwór „Freight Train” zdecydowanie zachęca, by zapoznać się z innymi numerami grupy. Nowoczesne, industrialne brzmienie od początku wskazuje, że przemieścimy się w inny rejon rocka/ metalu. „Antivirus” to surowy, zimny, ale melodyjny numer pochodzącej z Saarbrücken grupy SAMARAH. Mnie się podoba. Po ciężkich i zimnych dźwiękach przyszła pora na coś lżejszego, radosnego, bowiem na krążku znalazł się utwór heavy/ power metalowej kapeli METALMIND. To kolejny zespół z Bielefeld, któ®ego początki sięgają 1998 roku, a który ma już na swoim koncie dwa duże krążki. „Without Return” to bardzo fajny, klasyczny numer.

Na koniec dostajemy kolejne dwie grupy, których albumy wydaje Noizgate Records. Najpierw rosyjski folk metalowy GRAI. Płyta tej grupy bardzo mi się spodobała, czemu dałem wyraz w recenzji zamieszczonej na tej stronie. Numer „Donya” jest znakomitą wizytówką dokonań zespołu. Na zakończenie albumu dostajemy utwór „Goddess Of The River” niezwykle intrygującej, pochodzącej z Regensburga, melodic death metalowej kapeli BURDEN OF LIFE. Zespół nie daje się za łatwo zaszufladkować, o czym najlepiej świadczy prezentowany, rozbudowany, lekko pokręcony numer.

Jak widać, nie tylko corem żyje Noizgate Records. Teraz musimy tylko mieć nadzieję, że kilka z nazw, które znalazły się na tych dwóch albumach trafi pod gościnne skrzydła wydawcy z Bielefeld. Ja oczywiście mam swoich faworytów. Ciekaw jestem, czy ich wybiorą…

Ray

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
**SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY**
- Smutnice


**RIGOR SARDONICOUS**
- Ridenti Mortuus


**AUTHORITY**
- Acantha


**SNAKEYES**
- Metal Monster


**DEFIANT**
- Insurrection Icon


**MASTER
- Vindictive Miscreant

**DE PROFUNDIS
- The Blinding Light Of Faith

**COMATOSE VIGIL A.K.
- Evangelium Nihil

**DEPRAVITY
- Evil Upheaval

**BLAZON STONE
- Down in the Dark

**NECRO
- No Mercy For Motherfuckers

**ORDER OV RIVEN CATHEDRALS
- Gobekli Tapes

**PRO-CREATION
- Noli me tangere

**SHADOWKEEP
- ShadowKeep

**RAPHEUMETS WELL
- Enders Door

**C4
- Next Issue Of The Rotten World

**DEMONIC OBEDIENCE
- Fatalistic Uprisal Of Abhorrent Creation

**NECRO
- Toothless Zombie

**CRAWL
- Rituals

**DENOUNCEMENT PYRE
- Black Sun Unbound

**AUTARCIE
- Sequania


więcej recenzji
**** INTERNAL QUIET ****


***** THUNDERWAR *****


****** JITTERFLOW ******


******* WAR-SAW *******


*** DORMANT DISSIDENT **


*** MARTYRDOOM
*** GRIN
*** WATCH OUT STAMPEDE
*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
***Michael Schenker Fest
- Turbinenhalle/ Oberhausen


***Summer Dying Loud 2018
- Aleksandrów Łódzki


***GOMOR
+ Penerra
- New York/ Łódź


***DIAMOND HEAD
+ Blinding Sparks
+ Internal Quiet
- Hydrozagadka/ Warszawa


***POWERWOLF
+ Amaranthe
+ Kissin' Dynamite
- Progresja/ Warszawa


*** PRIMAL FEAR
+ RIOT V
+ Existance
- Nova Chmelnice/ Praga

*** VADER
+ MARDUK
+ Arkona
+ Insidius
- Progresja/ Warszawa

*** Uwolnić Muzykę VII
- Środa Śląska

*** Headbangers Open Air 2018
- Brande-Hörnerkirchen/ Niemcy

*** IRON MAIDEN
+ Killswitch Engage
- Waldbühne/ Berlin

*** Rock&Rose Fest 2018
+ Exumer
+ Decapitated
+ Wolf Spider
+ Alastor
- Leash Eye
- Totem
- Kutno

*** MARDUK
+ Infernal War
+ Arkona
- U Bazyla/ Poznań

*** SEPULTURA
+ Obscura
+ Goatwhore
+ Fit For An Autopsy
- Proxima/ Warszawa

*** FURIA
+ Thaw
+ Sacrilegium
+ Licho
- Progresja/ Warszawa

*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa

*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

*** W.A.S.P.
+ GATE Crasher
- Sportovni Hala/ Hluk

*** ICED EARTH
+ Freedom Call
+ Metaprism
- Festsaal/ Berlin

więcej relacji
*** Będziesz smażyć się w piekle


*** Hammer Of The Gods


*** Motorhead w studio


*** Hellbent For Cooking. The Heavy Metal Cookbook

*** Biografia Led Zeppelin. Kidy giganci chodzili po Ziemi


więcej recenzji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  31,218,436 unikalne wizyty  Top Top