AGENCJA METAL MUNDUS


METAL UP!

= 26.06.2018

- IMPACT FESTIVAL 2018
Zagrają:
- OZZY OSBOURNE
- BULLET FOR MY VALENTINE
- GALACTIC EMPIRE

+ Kraków / Tauron Arena= 29.06.2018

- THY ART IS MURDER

+ Warszawa / Hydrozagadka

Nawigacja
Artykuły » Recenzje - S » Silesian Butchers Compilation vol. V (2017)
Silesian Butchers Compilation vol. V (2017)
01. Corpus – Czerwona łza
02. Ironbound – House Of Dreams
03. Stelarius – Lust In Their Eyes
04. Slaves Of Evil – I’m The Witch
05. HexHorn – Chemical War
06. Sliver – Tuff
07. Eskalacja – Matrix
08. Underule – Obedient
09. Eternal Baron – Etherfall
10. Gallower – Holy Light
11. Planet Hell – Return From The Stars
12. RiseuP – Last
13. As Night Falls – Haven
14. Consumer – White Venom
15. Zone – Twenty Fifteen
16. Czort – Wszystko to pyłNie przypominam sobie, czy miałem okazję słuchać wcześniejszych edycji kompilacji zatytułowanej „Silesian Butchers”, ale cieszę się, że dotarła do mnie jej piąta część. Dla osoby, która zarówno z chęci, jak i dziennikarskiego obowiązku winna wiedzieć, co się dzieje na rodzimej metalowej scenie, a nie ma czasu na to, by spędzać godziny przed ekranem komputera, taka składanka jest wielką pomocą. Na jednym krążku otrzymujemy bowiem nagrania różnych zespołów, dzięki czemu możemy poznać nowe nazwy, posłuchać, jaki rodzaj muzyki grają, a potem szukać całych płyt, pogłębiać swą wiedzę na temat danej kapeli lub odpuszczać sobie dalsze poszukiwania, gdy określona muzyka nam nie odpowiada.

Na tej składance znalazło się aż szesnaście w wiekszości przypadków nowych i młodych zespołów prezentujących różne odmiany metalu, które - poza pasją do grania metalowej muzyki - łączy jedno: wszystkie powstały na Śląsku, rejonie niezwykle płodnym w metalowe kapele. Ta składanka tylko to potwierdza.

Wszystko zaczyna się od raciborskiego zespołu CORPUS, który w utworze „Czerwona łza” w ciężki, death metalowy sposób opisuje górniczą dolę. Zaczyna się zatem bardzo po śląsku… Następna w kolejce, to rybnicka supergrupa heavy metalowa IRONBOUND, która zadebiutowała w tym roku demówką „She-Devil”. Na składankę wybrany został najdłuższy, rozbudowany, intrygujący numer z tej płyty, zatytułowany „House Of Dreams”. Od razu dodam, że recenzja tego krążka znajdzie się w drugim numerze magazynu Metal Up!. Trzeci numer przynosi kolejną zmianę klimatu. Utworem „Lust In Their Eyes” prezentuje się zespół STELARIUS. Kawałek miły, świetnie zaśpiewany, muzyka łączy w sobie heavy z gotykiem. Co ważne, efekt wychodzi ciekawy.

I wracamy do death metalu, tym razem reprezentowanego przez SLAVES OF EVIL. Zespół z Dąbrowy Górniczej zadebiutował w 2014 roku dobrym krążkiem „Madness Of Silence”. Z tego właśnie albumu pochodzi ostry, dobrze pokombinowany utwór „I’m The Witch”. Mieszankę heavy/thrash metalu pokazuje z kolei katowicki HEXHORN. Utrzymany w średnim tempie „Chemical War” z debiutanckiego albumu „Waking Of Death”, zachęca do zapoznania się z całą płytą. Po nim przyszła pora na trochę core’owo- metalowo- gotyckich… dwudźwięków. SLIVER to zespół z Tychów, którego frontmanka potrafi i ładnie zaśpiewać i wydać z siebie skrzeczący, drażniący uszy, ostry wokal. Ciekawostka!

Częstochowska ESKALACJA dała się już dobrze poznać polskim fanom. „Matrix” to bardzo dobry przykład muzyki uprawianej przez tę grupę – solidny, melodyjny, a jednocześnie ostry thrash. I co istotne, zespół śpiewa po polsku. Jeszcze ostrzej jest dzięki katowickiemu death metalowemu UNDERULE. „Obedient” jest taki, jak powinien – szybki, ostry, bezkompromisowy. Po prostu death metal. Za to tyski ETERNAL BARON to mieszanka heavy, sludge, southern metalu, ale w znakomitych proporcjach, dlatego zjadliwa dla fana każdego z tych gatunków. „Etherfall” jest ciężki, ale z jajem i lekkim akustykiem w środku. Świetny numer.

Nie wiem, czy to było celowe zagranie, czy też utwór powstawał w marnych warunkach, ale brzmieniowo „Holy Light” zdecydowanie różni się od pozostałych utworów zamieszczonych na tej kompilacji. Trochę szkoda, bo wszystko wskazuje na to, że tyski blackująco-thrashujący GALLOWER ma chęć i siłę, by wywołać niemałe poruszenie pod sceną. O następnym kawałku należy za to powiedzieć, że jest kwintesencją perfekcji pod każdym względem. Perfekcji, ale bynajmniej nie sztuczności. Przemek nauczył nas, że wszystko, za co się bierze, robi znakomicie. Nie inaczej jest z jego nowy projektem, czyli PLANET HELL. „Return From The Stars” w pełni pokazuje pełnię możliwości tego zespołu. Przy okazji zachęcam do sięgnięcia po pierwszy numer magazynu Metal Up, w którym znajduje się recenzja całego krążka oraz wywiad z zespołem.

Muzykę RISUP ciężko określić, bo zawiera w sobie elementy różnych odmian metalu. Ale kolejny raz trzeba z pełnym przekonaniem napisać, że dobrze zrobioną, bo rozbudowanego „Last” słucha się z wielką przyjemnością. Za sprawą AS NIGHT FALLS przenosimy się w zupełnie inny wymiar. Katowicka grupa w utworze „Haven” prezentuje znakomity, wszechogarniający, symfoniczny power/ gotyk metal. Uwagę przykuwa zwłaszcza oryginalny, niesamowity głos wokalistki.

Żywiecki CONSUMER nie ma jeszcze oficjalnego krążka, ale mam nadzieję, że „White Venom” jest jego zapowiedzią, bo ten miks surowego, energetycznego heavy/thrash metalu bardzo mi odpowiada. Czekam na więcej. Podobnie jest w przypadku kolejnego zespołu. To czesko-polski projekt ZONE, założony w znanej wszystkim podróżującym pociągiem - Karvinie. „Twenty Fifteen” to niezwykle radosny, szybki, eneretyczny utwór, który powoduje, że chce się jeszcze więcej. Album zamyka „Wszystko to pył” utwór ciężki, masywny, walcowaty, doom metalowy, o wyjątkowym klimacie. O zespole CZORT niestety nie udało mi się znaleźć informacji…

Ja bardzo się cieszę z tego wydawnictwa. Mam nadzieję, że wam też sprawi radość i dzięki niemu poznacie nowe, ciekawe śląskie kapele. Ja na kilka z nich chętnie zwrócę większą uwagę.


Ray

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU


** SADISTIK FOREST**
- Morbid Majesties


** KHASM**
- Trinity


** GHOST**
- Prequelle


** VERIKALPA**
- Taistelutahto


** RIOT V**
- Armor Of Light


** TRIVIUM
- The Sin And The Sentence

** JUDAS PRIEST
- Firepower

** GODSMACK
- When Legends Rise

** PHAZM
- Scornful of Icons

** THE CROWN
- Cobra Speed Venom

** BIEGUN ZACHODNI - Pamiętaj kim byłeś
** DEVIL IN THE NAME
- Devil In the Name

** UNtitled
- compilation

** SAMAEL
- Solar Soul

** IRON MAIDEN
- The Book Of Souls

** IZEGRIM
- Beheaded By Trust

** AETHYR
- Uncanny Valley

** PHENDRANA
- Sanctum: Sic Transit Gloria Mundi

** DECONSTRUCTING SEQUENCE
- Cosmic Progression


więcej recenzji
****** JITTERFLOW ******


******* WAR-SAW *******


*** DORMANT DISSIDENT **


***** MARTYRDOOM
*** GRIN
*** WATCH OUT STAMPEDE
*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** SEPULTURA
+ Obscura
+ Goatwhore
+ Fit For An Autopsy
- Proxima/ Warszawa


*** FURIA
+ Thaw
+ Sacrilegium
+ Licho
- Progresja/ Warszawa


*** NEUOBERSCHLESIEN
+ Transgresja
- Proxima/ Warszawa


*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

*** W.A.S.P.
+ GATE Crasher
- Sportovni Hala/ Hluk

*** ICED EARTH
+ Freedom Call
+ Metaprism
- Festsaal/ Berlin

*** MASTODON
+ Russian Circles
- Progresja/ Warszawa

*** SABATON
+ Accept
+ Twilight Force
- Torwar/ Warszawa

*** HELLOWEEN Pumpkin United
- Tipsport Arena/ Praga, Czechy

*** MAYHEM
+ Asphyx
+ Dragged Into Sunlight
+ Deus Mortem
+ Centurion
+ Thunderwar
- Progresja/ Warszawa


*** GRAND MAGUS
+ Evil Invaders
+ Elm Street
- Kwadrat/ Kraków


*** SATYRICON
+ Suicidal Angels
+ Fight The Fight
- Progresja/ Warszawa


więcej relacji
*** Będziesz smażyć się w piekle


*** Hammer Of The Gods


*** Motorhead w studio


*** Hellbent For Cooking. The Heavy Metal Cookbook

*** Biografia Led Zeppelin. Kidy giganci chodzili po Ziemi


więcej recenzji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  28,595,412 unikalne wizyty  Top Top