AGENCJA METAL MUNDUS


METAL UP!

= 20.12.2017

- ELUVEITIE
- SILENT CIRCUS
- VALKENRAG

+ Kraków / Kwadrat= 22.12.2017

IN BLAST WE TRUST

- UNBORN SUFFER
- FINAL SIX
- ETERITUS

+ Włocławek / Czarny Spichrz
Nawigacja
Artykuły » Recenzje - S » Swabia Metal. Compilation vol. I - Barbarossa's Return (2017 Baden Metal)
Swabia Metal. Compilation vol. I - Barbarossa's Return (2017 Baden Metal)
01. Circle Odf Silence – Blood Of Enemies
02. WarcrY – Storming The Gates
03. Strangelet – The Privilage Of Power
04. Vanish – Bless The Buried Child
05. TwentyDarkSeven – Do You Like The Dark
06. Astoryas – Earthgazer
07. Deathiny – Descending
08. Mooncry - Scylla
09. Circus Of Fools – Visions Fade
10. Crystal Crow – Dorian Gray
11. Totengeflüster – Ein Molog Im Mondschein
12. An Act Of Grace – Blitzklingen
13. Thy Final Pain – Obedience
14. Crimson Death – Once They Tasted Blood
15. Zanthropya Ex – Alltagsgrau
16. Doom Division – Jesus Chrysler
17. Unbound – Race Against TimeFirma Baden Metal, po wydaniu składanek, na których zarejestrowane zostały osiągnięcia zespołów powstałych na terytorium Badenii, postanowiła sprawdzić, jak prezentuje się metalowa scena Szwabii. Pogrzebali, poszukali i zebrali do kupy aż siedemnaście zespołów z tego terytorium, a następnie wydali je w bardzo ładny pod względem edycyjnym sposób na składance zatytułowanej „Swabia Metal” vol. I – „Barbarossa’s Return”. Przyznaję, że zazdroszczę trochę właścicielom Baden Metal, że mają pieniądze na wydawanie takich płyt i to w taki sposób, ale też zazdroszczę im rynku otwartego na takie wydawnictwa, bo sam wielokrotnie myślałem o stworzeniu podobnych wydawnictw, które prezentowałyby zespoły z określonych regionów Polski. Tylko od razu powstawało pytanie, kto to kupi i kogo to zainteresuje?

Wróćmy zatem do omawianego albumu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, że Szwabia (to kulturowa kraina obejmująca m.in. tereny obecnych landów Badenia – Wirtembergia i Bawaria, charakteryzująca się zwłaszcza istnieniem specyficznego dialektu) to miejsce, w którym zespołów uprawiających heavy metalowe poletko jest bardzo wiele. I co ważne, całkiem dobrze im to wychodzi.

Na początek dostajemy świetny, klasyczny, heavy/power metalowy utwór „Blood Of Enemies” (świetny ostry wokal i sporo melodii w refrenie) zespołu Circle Of Silence. Grupa działa już od ponad dziesięciu lat i ma na koncie dwa duże krążki. Mniej więcej tym samym stażem scenicznym, ale za to już trzema albumami może pochwalić się zespół WarcrY, który na składance zamieścił szybki, klasycznie niemiecki, lekko folkujący numer „Storming Of Gates”. Lekko patatajkowy numer, utrzymany w średnim tempie, za to obdarzony dość chwytliwą, wręcz hard rockową melodią nagrał zespół Strangelet. To grupa powstała w 2011 roku i mająca w swoim dorobku jeden album, wydany w 2014 roku. „Bless The Buried Child” to utwór zespołu Vanish, power metalowej kapeli, powstałej w 2001 roku. Zespół nagrał dotychczas dwa albumy, a omawiany utwór to kawałek utrzymany w średnim tempie, ze sporą ilością klawiszy, lekko krzyczanym wokalem. Całkiem przyjemnym w słuchaniu. Jedną z młodszych z kolei stażem drużyn jest TwentyDarkSeven, powstały zaledwie w 2013 roku i mający na koncie jeden, wydany zresztą w tym roku album. Zespół zaprezentował ciekawy, szybki, lekko amerykanizujący numer heavy metalowy z ciekawymi ostrymi solówkami. I wreszcie Astoryas, zespół heavy metalowy o sporym już doświadczeniu scenicznym, aczkolwiek posiadającym na koncie tylko jeden duży i jeden mini album. Utwór „Earthgazer” charakteryzuje się średnim tempem, dość wysoki wokalem z ciekawymi zaśpiewami. Prosty to, ale jednocześnie bardzo fajny numer.

Na wspomnianej kapeli kończy się zestaw zespołów heavy metalowych, albowiem w drugiej części płyty pojawiają się już zespoły zdecydowanie bardziej zróżnicowane pod względem stylistycznym. Najpierw pojawia się grupa Deathiny, prezentując gotycko – dark metalowy, klimatyczny, z lekko rwanym tempem i fajnym żeńskim wokalem, numer „Descending”. Zespół powstał w 2001 roku i ma na koncie dwa pełne albumy. Z kolei Mooncry (założony w 2006 roku, w dorobku trzy albumy), to znów lekki powrót do heavy metalu, ale z bardzo wyraźnymi ciągotkami do tak zwanej epickości. „Scylla” to utwór cięższy, z fajnym ciemniejszym wokalem, wyczuwalnymi klawiszami i chórkami. Milusi. Po nim znów zmiana klimatu za sprawą Circus Of Fools i kawałka „Visions Fade”. To muzyka zdecydowanie bardziej nowoczesna, łącząca w sobie elementy gotyku, industrialu, z wyraźnie zaznaczoną partii klawiszy, rwanymi gitarami, wokalami męsko – żeńskimi i współczesną ostrą produkcją. Dodam tylko, że zespół powstał w 2006 roku i dorobił się jednego krążka. Produkcja powstałego w 2003 roku zespołu Crystal Crow natychmiast kojarzy się z muzyką Type O Negative. W utworze „Dorian Gray” odnajdziemy podobny klimat i głęboki wokal. Ale numer fajny.

I tu znów następuje zmiana. Tym razem przemieścimy się ku strefom black i death metalu. Na początek Totengeflüster (2006 rok, dwa albumy) prezentuje klasyczny black symfoniczny w kawałku „Ein Molog Im Mondschein”, później An Act Of Grace (2010 r., jeden album) w utworze „Blitzklingen” pokazuje, że szkoła klasycznego surowego black metalu z elementami grind (super świnki) też jest w Szwabii dobrze znana. Poraz zatem na death metal. Ten prezentowany jest przez kilka kapel. Najpierw Thy Final Pain (2007, trzy albumy) pokazuje świetny, nowoczesny death metal z ostrymi gitarami i dobrym growlem, następnie Crimson Death (2006, dwa albumy) zwalnia obroty, prezentując ciężki black /death metalowy (głównie z racji growlowo – skrzeczącego wokalu) numer „Once They Tasted Blood”, wreszcie Zanthropya Ex (2007, trzy albumy) udowadnia, że język niemiecki w death metalu całkiem dobrze się sprawdza, a „Alltagsgrau” to świetny, szybki, ostry numer. I wreszcie końcówka, na którą złożyły się dwa zdecydowanie najcięższe utwory. Najpier Doom Division pokazał ciężki, ze skrzeczącym wokalem, death/ black/ doom metalowy numer „Jesus Chrysler”, a już na sam koniec zespół Unbound (zdecydowanie najstarszy w całym zestawie, jego początki sięgają 1996 roku) sprezentował fanom dobry doom/ death metalowy numer „Race Against Time”.

Płyta udowadnia, że południowe Niemcy mają przeogromne ilości zespołów, że metal w tym kraju trzyma się bardzo dobrze, że poziom tych kapel jest niezwykle wysoki. Oczywiście nie wszystkim uda się wyjść poza Szwabię (w sumie chyba tylko Unbound jest szerzej znany), ale to ostatecznie nie ma znaczenia. Najważniejsze, że młodym ludziom chce się grać muzykę metalową, a są też tacy, jak ekipa Baden Metal, którzy starają się tym młodzieńcom pomóc. I o to właśnie chodzi.


Ray

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU


** NORTHERN PLAGUE **
- Scorn The Idle


** GJELDRUNE **
- Prawdu za porog


** PATHOLOGY **
- Pathology


** DARK FOREST
- Land Of The Evening Star

** FOUCALT
- Lost People

** GRIFFAR
- Monastery

** RIVER OF TIME
- Revival

** BRUTAL VISION
- Volume 3

** LUCIDREAMS
- Ballox

** ZARAZA
- Spasms of Rebirth

** DEATH ANGEL
- Killing Season

** CLOSTERKELLER
- Blue

** MORPHOSYS
- The Saw Is Family

** PARADISE LOST
- Medusa

** BESATT **
- Tempus Apocalypsis

** CLOSTERKELLER
- Viridian

** ORDEN OGAN
- Gunmen


więcej recenzji
***** MARTYRDOOM *****


********* GRIN *********


** WATCH OUT STAMPEDE **


*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** HELLOWEEN Pumpkin United
- Tipsport Arena/ Praga, Czechy


*** MAYHEM
+ Asphyx
+ In Twilight's Embrace
+ Deus Mortem
+ Centurion
+ Thunderwar
- Progresja/ Warszawa


*** GRAND MAGUS
+ Evil Invaders
+ Elm Street
- Kwadrat/ Kraków


*** SATYRICON
+ Suicidal Angels
+ Fight The Fight
- Progresja/ Warszawa


*** ARCH ENEMY
+ Jinjer
- Progresja/ Warszawa


*** AIR RAID
+ Savager
+ Stormer
- U Bazyla/ Poznań

*** CLOSTERKELLER
+ Pampeluna
- Czarny Spichrz/ Włocławek

*** SUMMER DYING LOUD
+ Sodom
+ Unleashed
+ Wolfheart
+ i inni
- Aleksandrów Łódzki

*** ROCK & ROSE FESTIVAL
+ Kat & Roman Kostrzewski
+ Alastor
+ Dragon
+ Gomor
- Kutno


*** HEADBANGERS OPEN AIR
- Brande/ Niemcy


*** HAMMERFALL
+ Gloryhammer
+ Lancer
- Progresja/ Warszawa


więcej relacji
*** Hellbent For Cooking. The Heavy Metal Cookbook


*** Biografia Led Zeppelin. Kidy giganci chodzili po Ziemi


*** Ozzy bez cenzurywięcej recenzji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  25,933,733 unikalne wizyty  Top Top