AGENCJA METAL MUNDUS


METAL UP!

= 20.12.2017

- ELUVEITIE
- SILENT CIRCUS
- VALKENRAG

+ Kraków / Kwadrat= 22.12.2017

IN BLAST WE TRUST

- UNBORN SUFFER
- FINAL SIX
- ETERITUS

+ Włocławek / Czarny Spichrz
Nawigacja
Artykuły » Recenzje książek - M » Metallica. Sami o sobie
Metallica. Sami o sobie

Postanowiłem w tym roku pomóc naszemu recenzentowi książek w prezentacji literatury dotyczącej muzyki metalowej i rockowej. Będzie miał w ten sposób więcej czasu na wyszukiwanie, czytanie i recenzowanie tytułów, a ja z kolei przedstawię parę książek, które przez lata – jak się okazało, raczej niewielkiej ilości - zapełniły moją półkę. Na początek wybrałem tytuł, o którego istnieniu - przyznaję się – nie pamiętałem. Schowana między grubsze, wyraźniejsze książki, przeleżała ładnych parę lat, uciekając skutecznie z mej pamięci. Ale też po jej przeczytaniu mogę stwierdzić tylko tyle, że to tytuł, który można mieć w księgozbiorze, ale jednocześnie jego braku - jak widać na moim przykładzie – za bardzo nie odczujemy.

Po słynnym, czarnym albumie Metallica stała się najgłośniejszym (thrash) metalowym zespołem świata (żeby się dowiedzieć, dlaczego napisałem „thrash” w cudzysłowie odsyłam do książki). Zespół stworzył potężną machinę promocyjną, której składnikiem były również liczne wydawnictwa książkowe. Jednym z nich jest właśnie to dziełko, zatytułowane „Metallica. Sami o sobie”, którego autorem jest Mike Putterford. Nie jest to biografia, nie jest to próba subiektywnego spojrzenia autora na działania zespołu, ale wybór cytatów członków grupy (ze szczególnym uwzględnieniem Larsa Ulricha), zebranych z różnych źródeł, skompletowanych i uszeregowanych w kilku rozdziałach, które pozwolę sobie wymienić.

Na początek dostajemy rozdział „Na początku”, w którym głównie Lars dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat powstania grupy, składu, nazwy. Później idą rozdziały: „Dave Mustain” - jak wiadomo, oficjalna „wojna” z byłym muzykiem grupy stała się jednym z głośniejszych medialnych elementów promocji zarówno Metalliki, jak i Megadeth. Potem dostajemy wypowiedzi na temat inspiracji, o których Lars mówił zawsze i chętnie. Kolejny rozdział dotyczy wypowiedzi o tworzeniu, nagrywaniu i promowaniu kolejnych krążków, od „Kill’em All” po album „Metallica” i różne składanki. W następnym możemy przeczytać o zawartości tekstowej poszczególnych albumów. Słowa zawsze miały ważne znaczenie w twórczości zespołu, zatem warto przeczytać ten rozdział.

Dalej przechodzimy do działu „Basiści”: najpierw jest trochę wspomnień o Cliffie Burtonie, jego wpływie na postrzeganie i tworzenie muzyki przez Hetfielda z Ulrichem, potem o współpracy z Jasonem Newstedem. Nie zabrakło wypowiedzi o klipach, przed którymi zespół wzbraniał się dość długo, oraz o tym, czy to, co robią jest komercją. Pada tu sporo ciekawych, rozsądnych wypowiedzi. Później znalazły się zapisy wypowiedzi o wyniszczających trasach koncertowych, oraz będącym w sumie ich wynikiem, ogromnym sukcesie zespołu. Na koniec członkowie grupy wypowiadają się na temat zmian, jakie nastąpiły w ich życiu (starsi i mądrzejsi), które wpłynęły na ich wygląd i muzykę.

Sporo tych wypowiedzi znamy już z licznych wywiadów, ale zebrane „do kupy” dają dość ciekawy obraz rozwoju muzycznego i osobowościowego członków grupy. Do części z tych wypowiedzi przydałoby się trochę dodatkowych opisów, wyjaśnienie pewnych kontekstów, albowiem dla ludzi mniej zorientowanych w historii grupy pewne fragmenty mogą być niezrozumiałe. Warto za to zwrócić uwagę na zdjęcia (czarno-białe), których jest całkiem sporo, z różnych okresów. One w znaczący sposób wpływają na odbiór wypowiedzi, ale też na estetykę całego wydawnictwa.

Zatem powtórzę, że nie jest to tytuł, który powala, który trzeba obowiązkowo mieć w swoich zbiorach. Ale jak się go już ma, to można od czasu do czasu do niego sięgnąć, chociażby tylko po to, by obejrzeć zdjęcia lub skonfrontować współczesne wypowiedzi muzyków z ich wypowiedziami sprzed lat.

Ray

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU


** NORTHERN PLAGUE **
- Scorn The Idle


** GJELDRUNE **
- Prawdu za porog


** PATHOLOGY **
- Pathology


** DARK FOREST
- Land Of The Evening Star

** FOUCALT
- Lost People

** GRIFFAR
- Monastery

** RIVER OF TIME
- Revival

** BRUTAL VISION
- Volume 3

** LUCIDREAMS
- Ballox

** ZARAZA
- Spasms of Rebirth

** DEATH ANGEL
- Killing Season

** CLOSTERKELLER
- Blue

** MORPHOSYS
- The Saw Is Family

** PARADISE LOST
- Medusa

** BESATT **
- Tempus Apocalypsis

** CLOSTERKELLER
- Viridian

** ORDEN OGAN
- Gunmen


więcej recenzji
***** MARTYRDOOM *****


********* GRIN *********


** WATCH OUT STAMPEDE **


*** CLOSTERKELLER
*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** HELLOWEEN Pumpkin United
- Tipsport Arena/ Praga, Czechy


*** MAYHEM
+ Asphyx
+ In Twilight's Embrace
+ Deus Mortem
+ Centurion
+ Thunderwar
- Progresja/ Warszawa


*** GRAND MAGUS
+ Evil Invaders
+ Elm Street
- Kwadrat/ Kraków


*** SATYRICON
+ Suicidal Angels
+ Fight The Fight
- Progresja/ Warszawa


*** ARCH ENEMY
+ Jinjer
- Progresja/ Warszawa


*** AIR RAID
+ Savager
+ Stormer
- U Bazyla/ Poznań

*** CLOSTERKELLER
+ Pampeluna
- Czarny Spichrz/ Włocławek

*** SUMMER DYING LOUD
+ Sodom
+ Unleashed
+ Wolfheart
+ i inni
- Aleksandrów Łódzki

*** ROCK & ROSE FESTIVAL
+ Kat & Roman Kostrzewski
+ Alastor
+ Dragon
+ Gomor
- Kutno


*** HEADBANGERS OPEN AIR
- Brande/ Niemcy


*** HAMMERFALL
+ Gloryhammer
+ Lancer
- Progresja/ Warszawa


więcej relacji
*** Hellbent For Cooking. The Heavy Metal Cookbook


*** Biografia Led Zeppelin. Kidy giganci chodzili po Ziemi


*** Ozzy bez cenzurywięcej recenzji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  25,933,825 unikalne wizyty  Top Top