AGENCJA METAL MUNDUS


= 29.06.2017

- NUCLEAR
- CONFLICTED
- TERRORDOME
- MAGGOTH

+ Kraków/ Klub Zaścianek


= 30.06.2017

- NUCLEAR HOLOCAUST
- NO SALVATION
- POSTHUMOUS

+ Olkusz / Pub Koneser

Nawigacja
Artykuły » Recenzje książek - M » Metallica. Sami o sobie
Metallica. Sami o sobie

Postanowiłem w tym roku pomóc naszemu recenzentowi książek w prezentacji literatury dotyczącej muzyki metalowej i rockowej. Będzie miał w ten sposób więcej czasu na wyszukiwanie, czytanie i recenzowanie tytułów, a ja z kolei przedstawię parę książek, które przez lata – jak się okazało, raczej niewielkiej ilości - zapełniły moją półkę. Na początek wybrałem tytuł, o którego istnieniu - przyznaję się – nie pamiętałem. Schowana między grubsze, wyraźniejsze książki, przeleżała ładnych parę lat, uciekając skutecznie z mej pamięci. Ale też po jej przeczytaniu mogę stwierdzić tylko tyle, że to tytuł, który można mieć w księgozbiorze, ale jednocześnie jego braku - jak widać na moim przykładzie – za bardzo nie odczujemy.

Po słynnym, czarnym albumie Metallica stała się najgłośniejszym (thrash) metalowym zespołem świata (żeby się dowiedzieć, dlaczego napisałem „thrash” w cudzysłowie odsyłam do książki). Zespół stworzył potężną machinę promocyjną, której składnikiem były również liczne wydawnictwa książkowe. Jednym z nich jest właśnie to dziełko, zatytułowane „Metallica. Sami o sobie”, którego autorem jest Mike Putterford. Nie jest to biografia, nie jest to próba subiektywnego spojrzenia autora na działania zespołu, ale wybór cytatów członków grupy (ze szczególnym uwzględnieniem Larsa Ulricha), zebranych z różnych źródeł, skompletowanych i uszeregowanych w kilku rozdziałach, które pozwolę sobie wymienić.

Na początek dostajemy rozdział „Na początku”, w którym głównie Lars dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat powstania grupy, składu, nazwy. Później idą rozdziały: „Dave Mustain” - jak wiadomo, oficjalna „wojna” z byłym muzykiem grupy stała się jednym z głośniejszych medialnych elementów promocji zarówno Metalliki, jak i Megadeth. Potem dostajemy wypowiedzi na temat inspiracji, o których Lars mówił zawsze i chętnie. Kolejny rozdział dotyczy wypowiedzi o tworzeniu, nagrywaniu i promowaniu kolejnych krążków, od „Kill’em All” po album „Metallica” i różne składanki. W następnym możemy przeczytać o zawartości tekstowej poszczególnych albumów. Słowa zawsze miały ważne znaczenie w twórczości zespołu, zatem warto przeczytać ten rozdział.

Dalej przechodzimy do działu „Basiści”: najpierw jest trochę wspomnień o Cliffie Burtonie, jego wpływie na postrzeganie i tworzenie muzyki przez Hetfielda z Ulrichem, potem o współpracy z Jasonem Newstedem. Nie zabrakło wypowiedzi o klipach, przed którymi zespół wzbraniał się dość długo, oraz o tym, czy to, co robią jest komercją. Pada tu sporo ciekawych, rozsądnych wypowiedzi. Później znalazły się zapisy wypowiedzi o wyniszczających trasach koncertowych, oraz będącym w sumie ich wynikiem, ogromnym sukcesie zespołu. Na koniec członkowie grupy wypowiadają się na temat zmian, jakie nastąpiły w ich życiu (starsi i mądrzejsi), które wpłynęły na ich wygląd i muzykę.

Sporo tych wypowiedzi znamy już z licznych wywiadów, ale zebrane „do kupy” dają dość ciekawy obraz rozwoju muzycznego i osobowościowego członków grupy. Do części z tych wypowiedzi przydałoby się trochę dodatkowych opisów, wyjaśnienie pewnych kontekstów, albowiem dla ludzi mniej zorientowanych w historii grupy pewne fragmenty mogą być niezrozumiałe. Warto za to zwrócić uwagę na zdjęcia (czarno-białe), których jest całkiem sporo, z różnych okresów. One w znaczący sposób wpływają na odbiór wypowiedzi, ale też na estetykę całego wydawnictwa.

Zatem powtórzę, że nie jest to tytuł, który powala, który trzeba obowiązkowo mieć w swoich zbiorach. Ale jak się go już ma, to można od czasu do czasu do niego sięgnąć, chociażby tylko po to, by obejrzeć zdjęcia lub skonfrontować współczesne wypowiedzi muzyków z ich wypowiedziami sprzed lat.

Ray

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU** SUIDAKRA **
- Crógacht


** POKERFACE **
- Game On


** ETA NEARRUM **
- Behind The Apocalypse


** GRAND MAGUS
- Iron Will

** ANY FACE
- The Cult Of Sickness

** EXODUS
- Bonded By Blood

** OBITUARY
- Ten Thousand Ways To Die

** DISTURBED
- Ten Thousand Fists

** HAZZARD'S CURE
- Smoke Iron Plunder

** AGAINST THE PLAGUES
- Decoding The Mainframe

*** CREST OF DARKNESS
- Give Us The Power To Do Your Evil

*** OBERSCHLESIEN
- Symfonicznie

*** BLOODWRAITH
- The Omnipresent Darkness

*** CLOSTERKELLER
- Act III - Live 2003

*** VERMIS
- Divinities

*** ULCERATE
- Shrines Of Paralysis


więcej recenzji
********* GRIN *********


** WATCH OUT STAMPEDE **


***** CLOSTERKELLER *****


*** AMORPHIS
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** HAMMERFALL
+ Gloryhammer
+ Lancer
- Progresja/ Waszawa


*** QTNOIZZ FEST
+ Iron Maiden Tribute Band
+ Hunter
+ Nocny Kochanek
+Acid Drinkers
+Siq
- Kutnowianka/ Kutno


*** NIGHT DEMON
- U Bazyla/ Poznań


*** CLOSTERKELLER
+ Dark Juliette
- Lizard King/ Toruń


*** KREATOR
+ Sepultura
+ Soilwork
+ Aborted
- Progresja/ Warszawa


*** CLOSTERKELLER
+ Alhena
- Estrada/ Bydgoszcz


*** EPICA
+ POWERWOLF
+ Beyond The Black
- Progresja/ Warszawa


*** AMON AMARTH
+ Grand Magus
+ Dawn Of Disease
- Progresja/ Warszawa


*** TRIPTYKON
+ Secrets Of The Moon
+ Steel Drunk
+ Blaze Of Perdition
+ Mord'A'Stigmata
- Progresja/ Warszawa


*** IV Urodziny Pereł Metalu
+ DIVINE WEEP
+ Steel Drunk
+ Stormer
- Piwnica Music & Beer/ Bydgoszcz

więcej relacji
*** Jaskinia Hałasu


*** AC/DC
- Wczesne lata z Bonem Scottem


*** METALLICA
- Sami o sobiewięcej recenzji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  23,931,923 unikalne wizyty  Top Top