AGENCJA METAL MUNDUS


= 30.04.2017

- KYLE GASS BAND

+ Warszawa / Beerokracja= 30.04.2017

- MGŁA
- BESTIAL RAIDS
- LVCIFYRE

+ Gdynia / Ucho
Nawigacja
Artykuły » Recenzje - H » HAVOK - Conformicide (2017 Century Media)
HAVOK - Conformicide (2017 Century Media)
01. F.P.C.
02. Hang 'Em High
03. Dogmaniacal
04. Intention To Deceive
05. Ingsoc
06. Masterplan
07. Peace Is In Pieces
08. Claiming Certainty
09. Wake Up
10. Circling The Drain
11. String Break
12. Slaughtered (Pantera cover)Skład:
David Sanchez (wokal, gitara)
Reece Scruggs (gitara)
Nick Schendzielos (bas)
Pete Webber (perkusja)HAVOK to jeden z czołowych przedstawicieli tak zwanej nowej fali oldschoolowego thrash metalu. Płytowym debiutem („Burn” z 2009) zasygnalizowali swoją obecność na scenie, piorunującym „Time is Up” (2011) oraz EPką „Point of No Return” (2012) momentalnie wkupili się w serca fanów thrashu, zaś dojrzałym „Unnatural Selection” (2013) potwierdzili przynależność do grona liderów nurtu. Tyle historii w pigułce... teraz zaś pora na moje odniesienie do tejże historii... Przyzwoita „Burn” nie wywarła na mnie większego wrażenia, ale „Time is Up” wgniotła w fotel i wraz ze wspomnianą wyżej EPką z miejsca przypadła do gustu. Nic dziwnego, skoro Havok zaproponował na nich niesamowity atak dość nowocześnie zapodanego, ale przy tym także wwiercającego się w uszy thrashu. Bardzo liczyłem na to, że „Unnatural Selection” wyniesie młodych Amerykanów ze stanu Colorado na jeszcze wyższy poziom, że wprowadzi formację z Denver do ekstraklasy gatunku. Tak się jednak nie stało, choć krążek z 2013 roku na pewno nie zawiódł. Nastąpiła jedynie lekka stagnacja w obozie Havok. Dlatego ze sporym niepokojem wyczekiwałem kolejnej odsłony, dość nowocześnie brzmiącego thrashu z Colorado. I generalnie nie zawiodłem się. Ale po kolei.

David Sanchez, wraz ze swoim zespołem, poczynił znaczący postęp. „Conformicide” przynosi bowiem dawkę ambitnego, bardzo dojrzałego pod względem muzycznym i lirycznym, po części nawet technicznego thrashu. Czyżbyśmy mieli nowe otwarcie Havok? Na to wychodzi. Co takiego wydarzyło się w obozie Amerykanów, że ich muzyka podążyła w bardziej zakręcone rejony? Otóż w 2015 roku dołączył do formacji niejaki Nick Schendzielos, basista znany chociażby z grupy Cephalic Carnage. Jego akces do zespołu zdecydowanie wyszedł kapeli na dobre, gdyż nie dość, że bas na nowym wydawnictwie wielokrotnie wyraźnie wysuwa się przed pozostałe gitary, to jeszcze nadaje rytm poczynaniom pozostałych instrumentów.

Na „Conformicide” trafiły zwarte, dość równe, choć momentami nieco zbyt wydłużone kompozycje, zadziorne, ostre, a przy tym lekko zakręcone, z charakterystycznymi dla formacji zmianami tempa, połamanymi rytmami, bardzo dobrymi solami. Jak na Amerykanów przystało, w ich muzyce znalazło się miejsce na sporo przestrzeni i luzu. Jest też w tym materiale zaskakująco dużo świeżości. W dodatku muzycy Havok podążają śladami Megadeth, ale trzeba dopowiedzieć, że czynią to z umiarem i mają do zaoferowania wiele własnych rozwiązań. Jak na zaawansowany thrash przystało, nowy krążek ekipy z Denver przynosi dużo mieszania w ramach poszczególnych kawałków. Jawi się jako trudna, ale moim zdaniem też lekko przekombinowana płyta, która w swym środkowym fragmencie oferuje nieco mniej udane, mało wyraziste utwory. Jednakże pierwszych pięć oraz ostatnie dwa numery zapierają dech w piersiach. To co wyprawia Nick Schendzielos w utworze „F.P.C.” oraz w końcówce „Circling the Drain” to istna miazga... Tak kosmicznego basu jeszcze nie słyszałem. Aż moje dzieciaki skakały z zachwytu...

W trzecim numerze (zróżnicowanym, pędzącym „Dogmaniacal”) Sanchez udanie - wokalnie - podrabia Mustaine’a. Właściwie to też w kilku innych nagraniach David ze swym zadziornym śpiewem mocno zbliża się do maniery Rudego Dave’a. Świetnie prezentuje się ostry, połamany, bardzo energiczny „Hang ‘Em High”, z wściekłymi wokalami. Jeszcze więcej gniewu wylewa się z partii Davida w „Dogmaniacal”. Momentami Sanchez wchodzi niemalże w blackowe rejestry. Chóralne śpiewy, miarowy rytm oferuje testamentowo-megadethowy „Intention to Deceive”. Prawdziwą perłą okazuje się jednak bardzo zakręcony, trudny „Ingsoc”, ze złowieszczymi wokalami. Intrygujący motyw przynosi chwytliwy „Wake Up”.

„Conformicide” może się podobać, choć potrzeba trochę czasu, aby ogarnąć go w pełni. Myślę, że Havok podąża w dobrym kierunku. Bardzo mocna rzecz, polecam. Za wybitne partie basowe daję pół punktu więcej.

8/10
Tomasz Woźniak


HAVOK @ FACEBOOK
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU*** ASSAYER ***
- Return To The Throne


*** LOCK UP ***
- Demonization


*** THIRD STORM ***
- Tarîtîya Me


*** WARS
- We Are Islands, After All

*** CRYFEMAL
- D6S6NTI6RRO

*** DESTRUCTION
- D.E.V.O.L.U.T.I.O.N.

*** MEMORIAM
- For the Fallen

*** HAVOK
- Conformicide

*** ABYSSUS
- Once Entombed...

*** SPECTRAL
- Arctic Sunrise

*** LÄÄZ ROCKIT
- Left For Dead

*** TORTURE OF HYPOCRISY
- RBMK-1000

*** DEAD PROCESSION
- Rituais e Mantras do Medo

*** E-FORCE
- Modified Poison

*** ETERNAL DEFORMITY
- No Way Out

*** WATCH OUT STAMPEDE
- SVTVNIC


więcej recenzji
** WATCH OUT STAMPEDE **


***** CLOSTERKELLER *****


***** AMORPHIS ******** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** KREATOR
+ Sepultura
+ Soilwork
+ Aborted
- Progresja/ Warszawa

*** CLOSTERKELLER
+ Alhena
- Estrada/ Bydgoszcz


*** EPICA
+ POWERWOLF
+ Beyond The Black
- Progresja/ Warszawa


*** AMON AMARTH
+ Grand Magus
+ Dawn Of Disease
- Progresja/ Warszawa

*** TRIPTYKON
+ Secrets Of The Moon
+ Steel Drunk
+ Blaze Of Perdition
+ Mord'A'Stigmata
- Progresja/ Warszawa


*** IV Urodziny Pereł Metalu
+ DIVINE WEEP
+ Steel Drunk
+ Stormer
- Piwnica Music & Beer/ Bydgoszcz

*** CONAN
+ Downfall Of Gaia
+ Hark
+ High Fighter
- Pogłos/Warszawa


*** SABATON
+ Accept
+ Twilight Force
- Helsinki


*** DESTRUCTION
+ Nervosa
+ Gonoreas
- Progresja/Warszawa


*** TARJA
+ Immension
+ Suddenlash
- Progresja/Warszawa


więcej relacji
*** NEIL YOUNG. Marzenie hippisa. Autobiografia
- Neil YoungTop Top  23,305,200 unikalne wizyty  Top Top