AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - S » SPONTANE - Mojra (2014 self-released)
SPONTANE - Mojra (2014 self-released)
01. Uciec, ale dokąd
02. Taki jak ty
03. By walczyć
04. Dzień w mieście aniołów
05. Widelec 741
06. Lelum polelum
07. Iluzja
08. Garbata pycha
09. Ktoś
10. Powietrze

Skład:

Adam Wilk (gitara, głos)
Marcin Hunskopf (gitara)
Paweł Jankowski (głos)
Robert Górnik (głos)
Piotr Jankowski (bas)
Lars Ulrich von Jungingen (perkusja)
Gościnnie:
Tomasz Łuksza i Wojciech PiłatW ubiegłym tygodniu obejrzałem w telewizji przedstawienie, które powstało chyba w 2005 roku i – mówiąc bardzo skrótowo - dotyczyło poszukiwania swojego miejsca w świecie przez młodego człowieka. Człowieka, który się buntował, tylko nie bardzo wiedział przeciwko komu i przeciwko czemu. Nie podobało mu się to, w czym i jak żyje, nie widział też jednak, czego tak naprawdę potrzebuje, w czym i jak chce żyć. Wtedy też przypomniałem sobie o krążku, którego słuchałem jakiś czas temu i – zgodnie z tradycją – odłożyłem, by nabrać dystansu do zawartej na nim muzyki i tekstów. Natychmiast sięgnąłem po tę płytę i tym razem odebrałem ją już inaczej, a wspomniana sztuka sporo mi w tym pomogła.

Ponieważ jestem z innego pokolenia, które buntowało się przeciwko określonemu systemowi, buntowało się inaczej, bo czasy, sposoby i formy były wszak inne, stąd musiałem ocenić ten krążek z zupełnie innej perspektywy, nie mogłem wejść w niego tak, jak zrobiłby to ktoś młodszy. Najbardziej odrzucają mnie elementy zbliżone do hip hopu, którego – delikatnie mówiąc - nie rozumiem. Ale nagle przypomniałem sobie, jak moi rodzice - jakże często - prosili: „wyłącz te wrzaski!”. Oni też przecież nie rozumieli tej muzyki. A współczesna muzyka, współczesna fascynacja bitami, owym hip hopem jest wszak też reakcją na „naszą”, na „moją”, na „muzykę starych”. A i sam bunt młodych jest wymierzony wobec tych starszych, tych z mojego i wcześniejszych pokoleń, które w znacznej mierze przyczyniły się do stworzenia rzeczywistości, w jakiej obecnie żyjemy.

Każde pokolenie buntuje się środkami, jakie uzna za swoje, jakie przekonują większość rówieśników. Aczkolwiek w muzyce Spontane jest jeszcze (powiedziałbym, że nawet przeważa) coś, z czym łączy się też i moja młodość, czyli z punkiem. Muzyką buntu wobec wszystkiego i wszystkich. Muzyką brudną i surową. Zatem jest coś wspólnego, coś co te - z pozoru przeciwstawne - pokolenia łączy.

Jest jeszcze coś wspólne – przesłanie. Ukierunkowanie złości na ten świat, wykrzyczenie niezgody na ten świat, na istniejące w tym świecie porządki. Bo tak wcześniejsze, jak i obecne pokolenia buntują się wobec tego, co akurat jest „dzisiejsze”. Tak było, jest i będzie. A przy tym jakże wiele elementów nie uległo zmianie, zawsze są Ci inni, gorsi, odpowiedzialni, zawsze są te złe, niewłaściwe zachowania, bo od zawsze jest i już zawsze będzie zło i człowiek. Człowiek i zło.

A wracając do płyty mogę powiedzieć jedno, gdybym był młodszy odebrałbym ją mocniej, gwałtowniej, śpiewane i wykrzyczane teksty poruszyłyby mnie zdecydowanie bardziej. Nie oznacza to jednak, że dziś na mnie nie działają. Działają, poruszają, tylko nie mam już sił walczyć, nie wierzę, że coś się zmieni, bo nie wierzę w zmianę człowieka. Mieliśmy wiele szans, nawet w ostatnich latach. I co? I nic. Jak było do dupy, tak jest. Nie dogadują się najbliżsi, lud zabija się wręcz o taniego karpia w sklepie, politycy organizują za nasze pieniądze zabawy, a wokół jest jeden wielki syf. Był, jest i będzie.

Młodzi ludzie, którym nie wystarcza wylewająca się z mediów papka, ludzie, którzy obserwują wszystko, co się wokół nich dzieje, muszą krzyczeć! Taka ich rola! Muszą wzywać do opamiętania, do wzięcia się za siebie. Bo czas ucieka, czas każdego z nas na ziemi ucieka niezwykle szybko, a zamiast wykorzystać go, beztrosko go marnujemy, przecieka nam (mnie, tobie, jemu!) przez palce. Więc weźmy się za siebie i działajmy, bo same słowa, same gesty nic nie znaczą. Opamiętajmy się, przestańmy walczyć. Bo czy zdajemy sobie chociaż sprawę, o co walczymy? I gdzie są nasze autorytety? Gdzie w ogóle są autorytety, czy są jeszcze potrzebne? I cóż nam zostaje? Nic. Zawsze zostajemy sami, wnerwieni, źli i samotni. Pozostaje się upić lub szukać pomocy u innych, pomocy u Boga. I na szczęście czasami, u niektórych pojawia się iskra do dalszego działania, wiara, że jednak jakoś to będzie, że warto ten wóz dalej ciągnąć.

Wszystko, co napisałem wyżej, to wyrwane z kontekstów słowa, jakie znajdują się w treściach piosenek grupy. Ja zinterpretowałem je po swojemu, być może inaczej niż chciał zespół. Może nie wszystko zrozumiałem lub zrozumiałem na opak. Być może. Ale jako słuchacz, mam prawo interpretować je po swojemu.

A muzycznie jest ciekawie. Sporo elementów punkowych, sporo ciekawych rockowych riffów, sporo zmian tempa, sporo ciekawych linii wokalnych, śpiewanych przez różnych wokalistów, kilka ciekawych solówek. Trochę brudu i trochę lakieru. Tak jak w życiu, trochę przykrości i trochę radości. Trochę buntu, ale i sporo rozsądku. Ostro i mądrze.

8.5/10
Ray

SPONTANE

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,538,635 unikalne wizyty  Top Top