AGENCJA METAL MUNDUSNawigacja
Artykuły » Recenzje - V » VADER - Welcome To The Morbid Reich (2011 Nuclear Blast)
VADER - Welcome To The Morbid Reich (2011 Nuclear Blast)
01. Ultima Thule (00:48) (utwór instrumentalny)
02. Return to the Morbid Reich (03:26)
03. The Black Eye (04:12)
04. Come And See My Sacrifice (04:44)
05. Only Hell Knows (02:13)
06. I Am Who Feasts Upon Your Soul (04:50)
07. Don't Rip the Beast's Heart Out (03:58)
08. I Had A Dream... (03:02)
09. Lord of Thorns (02:38)
10. Decapitated Saints (02:41)
11. They Are Coming... (01:46) (utwór instrumentalny)
12. Black Velvet and Skulls of Steel (03:19)
13. Raping the Earth" (cover Extreme Noise Terror) (04:56) (utwór dodatkowy)
14. Troops of Tomorrow (cover The Exploited) (01:54) (utwór dodatkowy)
SKŁAD:
Peter (gitara basowa, gitara, wokal)
Marek "Spider" Pająk (gitara)
Paweł "Paul" Jaroszewicz (instrumenty perkusyjne)
Krzysztof "Siegmar" Oloś (instrumenty klawiszowe)


VADER – ta nazwa dla polskiej ( i nie tylko …) sceny sztuki ekstremalnej, od dawna już stała się symbolem sukcesu, przyjmując wręcz ikoniczną konotację. Kierowana przez Piotra „Petera” Wiwczarka od 1983 formacja, z impetem otworzyła polskiemu metalowi „wrota” ku światowym scenom. Od lat – marka i instytucja sama w sobie. Ponieważ zawsze większą atencją darzyłem twórczość klasycznie metalową, niż jej ekstremalne inkarnacje, Vader – szanuję, doceniam, jednak nie mogę nazwać się „oddanym wielbicielem” ich twórczości. W rzeczy samej, 90% ich krążków jest mi znana, jedne przypadły mi do gustu bardziej: „De Profundis”, „Ultimate Incantation”, „Black To The Blind”, niektóre – mniej: „Beast”, „Necropolis”.

„Welcome To The Morbid Reich” to ich dziewiąte dzieło studyjne, po raz już kolejny (nie liczę nawet, który) nagrane w odmienionym składzie personalnym. O ostatnich poczynaniach olsztyńskiej formacji – w szczególności, tych zrealizowanych po tragicznej śmierci perkusisty „Docenta”, mówiło się i mówi „rożnie”, z przewagą ocen zdecydowanie pejoratywnych. Musze przyznać, iż po jednorazowym przesłuchaniu albumu „Necropolis” (2009), postawiłem na zespole przysłowiowy „krzyżyk”. Uważałem, może i niesłusznie, iż death-metalowy wąż zjadł swój ogon i zdołał się udusić wymiocinami.

Czas jednak nie stoi w miejscu i „Imperium (Lorda) Vader’a” postanowiło „kontr-atakować”! Nowe nagrania zostały zarejestrowane w białostockim Hertz Studio pomiędzy 15 marca a 10 kwietnia 2011 roku, we współpracy z braćmi Wojciechem i Sławomirem Wiesławskimi. Miksowanie i mastering odbyły się także w legendarnym już, Hertz Studio. Proces realizacji nagrań został udokumentowany sześcioma krótkimi filmami opublikowanymi na serwisie YouTube. Kontrowersyjną okładkę (konotacje ze sztolniami III Rzeszy, aż nader czytelne) i oprawę graficzną płyty przygotował Zbigniew M. Bielak, znany ze współpracy z grupami Watain, Azarath i Slayer.

Podstawowy program „Welcom To The Morbid Reich” to 12 strzałów w „10-tkę”, rozpędzonych do granic możliwości, popartych rewelacyjną produkcją (tłuste brzmienie), wspaniałym warsztatem technicznym, mrocznych, deathowych manifestów, rażących z siłą Pancernej Dywizji Niebelung – dokładnie takich, jak pamiętamy z najlepszych, „vaderowych” czasów. Nie przypadkiem w programie krążka znalazł się remake kompozycji „Decapitated Saints”, otwierającej pierwsze demo zespołu „Necrolust”, natomiast sam tytuł płyty, w sugestywny sposób nawiązuje oczywiście do głośnego demo „Morbid Reich”, ongiś sprzedanego w 10,000 kopii – bez jakiejkolwiek reklamy.

Już otwierający stawkę, mroczny temat instrumentalny „Ultima Thule” – wprowadza nastrój niepokoju, ale i chorobliwego zaciekawienia. Kolejne kompozycje, to już iście śmiertelne ciosy. Tytułowy pancerfaust: „Return To The Morbid Reich”, opary o slayerowe „szesnastki” „The Black Eye”, nokautujący „Come And See My Sacrifice”, czy lirycznie nawiązujący do głośnych przypadków wykorzystywania seksualnego niewinnych dzieci, przez katolicki kler: „"I Am Who Feasts Upon Your Soul".

Podobnych przykładów można tutaj mnożyć bez liku. Moim niezwykle skromnym zdaniem, pierwszoplanową rolę na tym krążku odegrał bezkonkurencyjny Marek "Spider" Pająk. Ten genialny gitarzysta, znany m.in. z Esquarial, dał w ramach sesji z Vader, istny upust swoim genialnym umiejętnościom, także kompozycyjnym. Runęły gdzieś ograniczenia „poprawności stylu”, znane z „Necropolis”. Album najnowszy, to dzieło czarujące gitarową maestrią, przebogatością środków wyrazu, bezkompromisową motoryką i … prawdziwym talentem muzycznym. Cóż, grać mocno i bez polotu, to w istocie żadna sztuka, niemniej – grać z wyczuciem i zabłysnąć warsztatem – to udaje się tylko najlepszym, z najlepszych.

Vader – udało się, przekonują mnie na całej linii – na dodatek wnieśli do swej twórczości elementy zdecydowanie bardziej klimatyczne i „progresywne”, niż miało to miejsce kiedykolwiek w przeszłości. Oczywiście – każdy z Was – fanów, ma już wyrobiona opinię o tym krążku. Ja – jestem bardzo mile rozczarowany.

Program podstawowy uzupełniają covery The Exploited” i kultowych „Extreme Nosie Terror”. Sprawdźcie, czy i tym razem Vader was zabił (…)

10/10
Rafał Dłużyński

VADER

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
 

METAL MUNDUS NA FACEBOOKU
*** KOIOS
*** WHORION

więcej wywiadów
*** TESTAMENT
+ Annihilator
+ Death Angel
- A2/ Wrocław

więcej relacji
ARTYKUŁY
*** Czerniejąca Magma
- słów kilka o niezrealizowanym albumie Closterkellera


Top Top  33,538,576 unikalne wizyty  Top Top